08 Dekabr 2025 11:26
Bill Geytsin qızı Fibi Geytsin həmtəsisçisi olduğu "Phia" startapı növbəti investisiya raundunda 30 milyon dollar vəsait cəlb edib. Bloomberg-in məlumatına görə, bu investisiyadan sonra şirkətin ümumi dəyəri 180 milyon dollar olaraq qiymətləndirilir.
Phia tətbiqini 2025-ci ilin aprelində Fibi Geyts və onun Stenford universitetindəki otaq yoldaşı Sofiya Kianni birgə yaradıblar. Tətbiq həm iOS platformasında, həm də Google Chrome brauzerində əlavə (extension) kimi işləyir.
Süni intellekt əsasında işləyən bu servis onlayn alış-verişi xeyli asanlaşdırır. Phia istifadəçilərə bəyəndikləri geyimlərin, ayaqqabı və aksesuarların oxşarlarını tapmaqda kömək edir. Sistem həm yeni, həm də "ikinci əl" məhsullar arasında axtarış aparır.
Servisin əsas özəlliklərindən biri qiymət təhlilidir: o, sizə tapılan məhsulun qiymətinin nə dərəcədə sərfəli olduğunu (ucuz, orta və ya baha) dərhal göstərir. Platforma hazırda 40 mindən çox satış saytındakı təklifləri bir bazada birləşdirir.
Startap qısa müddətdə ciddi uğur qazanıb. Noyabr ayına olan məlumata görə, tətbiq artıq 750 min dəfə yüklənib.
Qeyd edək ki, hələ sentyabr ayında keçirilən ilkin mərhələdə şirkət 8 milyon dollar sərmayə toplamışdı. Həmin vaxt layihəyə pul yatıranlar arasında Heyli Biber (Hailey Bieber) və Kris Cenner (Kris Jenner) kimi məşhurlar da var idi.

08 December 2025 11:26
Phia, the startup co-founded by Bill Gates’ daughter Phoebe Gates, has raised $30 million in its latest investment round. According to Bloomberg, this funding brings the company’s total valuation to $180 million.
The Phia app was launched in April 2025 by Phoebe Gates and her Stanford University roommate, Sophia Kianni. The application runs both on the iOS platform and as an extension for the Google Chrome browser.
Powered by artificial intelligence, the service greatly simplifies online shopping. Phia helps users find similar items to the clothes, shoes, and accessories they like. The system searches through both new and second-hand products.
One of the platform’s key features is price analysis: it instantly shows whether the price of a recommended item is cheap, average, or expensive. The platform currently aggregates offers from more than 40,000 shopping websites.
The startup has achieved rapid success. As of November, the app has already been downloaded 750,000 times.
It is worth noting that in the initial investment round held in September, the company raised $8 million. Among the investors at that time were celebrities such as Hailey Bieber and Kris Jenner.