Meta şirkəti süni intellekt əsaslı ağıllı cihazların hazırlanması ilə məşğul olan Limitless startapını satın alıb. Tərəflər sövdələşmənin maliyyə dəyərini açıqlamayıblar.
Meta nümayəndəsi xəbəri təsdiqləyərək bildirib ki, Limitless komandasının qoşulması şirkətin taxıla bilən süni intellekt texnologiyaları üzərindəki işini xeyli sürətləndirəcək.
2022-ci ildə Den Siroker və Brett Beyçek tərəfindən yaradılan startap əvvəllər "Rewind" adlanırdı. 2024-cü ildə rebrendinq edən komanda neyron şəbəkələr əsasında işləyən xüsusi ağıllı cihaz təqdim etmişdi.
Geyimə bərkidilə bilən bu cihaz gündəlik söhbətləri və iclasları səsli qeyd edir, daha sonra mətni deşifrə edərək qısa qeydlər hazırlayır. Satışa çıxarıldığı vaxt cihazın qiyməti 99 dollar təşkil edirdi.
Limitless bəyan edib ki, Meta tərəfindən alındıqdan sonra cihazların satışı dayandırılacaq. Lakin mövcud müştərilərə ən azı bir il ərzində texniki dəstək göstərilməyə davam ediləcək və onlar xidmətdən pulsuz istifadə edə biləcəklər. Startap həmçinin istifadəçilərə tətbiqdəki bütün məlumatlarını istənilən vaxt silmək imkanı da verir.
Qeyd edək ki, bu sahədə rəqabət artmaqdadır. İyul ayında Amazon oxşar texnologiyaya malik "Bee" startapını satın almışdı. Meta özü isə hazırda Ray-Ban brendi ilə birlikdə "ağıllı" eynəklər istehsal edir.

Meta has acquired Limitless, a startup focused on developing AI-powered smart devices. The financial terms of the deal have not been disclosed.
A Meta representative confirmed the news, stating that integrating the Limitless team will significantly accelerate the company’s work on wearable AI technologies.
Founded in 2022 by Dan Siroker and Brett Bejcek, the startup was previously known as “Rewind.” After rebranding in 2024, the team introduced a special smart device built on neural network technology.
This wearable device, which can be attached to clothing, records daily conversations and meetings, then transcribes the audio and generates concise notes. At launch, the device was priced at $99.
Limitless has announced that after the acquisition by Meta, sales of the device will be discontinued. However, existing customers will continue to receive technical support for at least one year and will be able to use the service for free. The startup also allows users to delete all their data from the app at any time.
It should be noted that competition in this field is growing. In July, Amazon acquired “Bee,” a startup with similar technology. Meta, meanwhile, is developing its own “smart” glasses in partnership with the Ray-Ban brand.