Dünyanın ən böyük kriptovalyuta birjalarından biri olan Binance Abu Dabi hökuməti tərəfindən dəstəklənən MGX investisiya şirkətindən 2 milyard dollar məbləğində rekord investisiya alıb. Bu, Binance-in aldığı ilk korporativ investisiya olmaqla yanaşı, kripto sektorunda indiyə qədər edilən ən böyük tək investisiya olaraq qeyd edilir.
İnvestisiya, sabitkoinlər (stablecoin) vasitəsilə həyata keçirilib, lakin hansı sabitkoinin istifadə edildiyi açıqlanmayıb. Bu addım Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) rəqəmsal aktivlər və kripto sənayesində qlobal mərkəzə çevrilmə məqsədini dəstəkləyir.
MGX süni intellekt və qabaqcıl texnologiyalara sərmayə qoyan bir investisiya şirkətidir və əvvəllər SoftBank, OpenAI və İlon Maskın xAI layihələrinə də investisiya edib. Bu yeni investisiya MGX-in blockchain texnologiyasına olan marağını və rəqəmsal maliyyə sahəsindəki transformasiyaedici potensialını göstərir.
Binance 2017-ci ildən fəaliyyət göstərir və hazırda dünyada 260 milyondan çox istifadəçiyə xidmət edir. Şirkət, həmçinin BƏƏ-də 1.000-ə yaxın işçiyə sahibdir. Bu investisiya, MGX-in blockchain-in cəmiyyət üzərindəki transformasiyaedici təsirini dəstəkləmə strategiyasının bir hissəsidir.
Binance-in CEO-su Richard Teng, MGX-in bu investisiyaının kripto sektoru və Binance üçün mühüm bir mərhələ olduğunu qeyd edərək, məqsədlərinin uyğunluq, təhlükəsizlik və istifadəçi qorunmasına fokuslanan daha inklüziv və davamlı bir ekosistem yaratmaq olduğunu bildirib.
Bu addım, həmçinin BƏƏ-nin kripto innovasiya mərkəzinə çevrilmə məqsədini və beynəlxalq şirkətləri cəlb etmək üçün əlverişli tənzimləmələr tətbiq etmə strategiyasını da əks etdirir.