Reddit məlumat oğurluğu iddiası ilə Perplexity-ni məhkəməyə verdi
Sosial media platforması Reddit süni intellekt şirkəti Perplexity AI və digər üç qurumu məhkəməyə verərək, onların "sənaye miqyaslı, qeyri-qanuni" iqtisadiyyatda iştirak etdiklərini və kommersiya məqsədləri üçün milyonlarla Reddit istifadəçisinin şərhlərini "qeyri-qanuni olaraq yığdıqlarını" iddia edir.
Nyu York federal məhkəməsində qaldırılan iddia, San-Fransiskoda yerləşən, Google, ChatGPT və digərləri ilə rəqabət aparan AI çatbotu və "cavab mühərriki" hazırlayan Perplexity-ni hədəfə alır.
Reddit iddia edir ki, bu şirkətlər Reddit-in məlumatları yığmağa qarşı olan tədbirlərini aşaraq və "Google-un nəzarətini də aşaraq Reddit məzmununu birbaşa Google-un axtarış nəticələrindən yığaraq" məzmunu oğurlayırlar.
Şirkət həmçinin, Perplexity-nin bir çox başqa şirkətlərin etdiyi kimi, Reddit ilə qanuni razılaşma bağlamaq əvəzinə, oğurlanmış məlumatları almağı seçən, bu cür məlumat yığanların "könüllü müştərisi" olduğunu iddia edir.
Reddit, qeyri-müəyyən pul təzminatı və Perplexity-nin məzmunundan istifadə etməsinə qadağa qoyulması üçün məhkəmə qərarı tələb edir. Perplexity isə, hələ iddia ilə tanış olmadığını, lakin "istifadəçilərin ictimai biliyə sərbəst və ədalətli çıxış hüquqları uğrunda həmişə qətiyyətlə mübarizə aparacağını" bildirib.
Reddit daha əvvəl məlumatlarından AI təlimi üçün istifadə edilməsi üçün Google və OpenAI kimi şirkətlərlə lisenziya müqavilələri imzalamışdı. Bu iddia, AI modellərinin ictimaiyyətə açıq veb məlumatları üzərində təlimi üçün hüquqi standartları müəyyənləşdirəcək.

23 October 2025 17:59
Social media platform Reddit is suing artificial intelligence company Perplexity AI and three other entities, alleging they are engaging in an “industrial-scale, illicit” economy and “illegally harvesting” the comments of millions of Reddit users for commercial purposes.
The lawsuit, filed in federal court in New York, targets Perplexity, a San Francisco-based AI chatbot and “response engine” that competes with Google, ChatGPT and others.
Reddit claims that the companies are stealing content by circumventing Reddit’s anti-data harvesting measures and “bypassing Google’s oversight and scraping Reddit content directly from Google’s search results.”
The company also alleges that Perplexity is a “voluntary customer” of such data harvesters, choosing to receive the stolen data rather than entering into a legal agreement with Reddit, as many other companies have done.
Reddit is seeking unspecified monetary damages and a court order to prohibit Perplexity from using its content. Perplexity said it was not yet aware of the lawsuit but that it would "always fight vigorously for our users' right to free and fair access to public knowledge."
Reddit has previously signed licensing agreements with companies such as Google and OpenAI to use its data for AI training. The lawsuit will set legal standards for training AI models on publicly available web data.