Broadcom və TSMC şirkətləri Intel-in bəzi hissələrini almağa hazırlaşır
Broadcom və TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) Intel şirkətinin bəzi hissələrini almaq üçün danışıqlar aparır. Broadcom Intel-in çip dizaynı və marketinq bölməsini almağı planlaşdırır. Lakin şirkət, Intel-in istehsalat bölməsi üçün tərəfdaş tapmaq istəyir. TSMC isə Intel-in çip zavodlarının bir qismini və ya hamısını əldə etməyi nəzərdən keçirir. Bunu təkbaşına və ya bir neçə investorla birlikdə edə bilər.
Hələlik bütün bu söhbətlər ilkin mərhələdədir və Intel-ə rəsmi təklif verilməyib. Məlumata görə, ABŞ-ın sabiq prezidenti Donald Trampın administrasiyası TSMC-ni belə bir addım atmağa təşviq edib. Lakin Ağ Ev rəsmisi bildirib ki, ABŞ hökuməti Intel-in zavodlarının xarici şirkətə satılmasını dəstəkləməyə bilər.
Intel-in biznesində çətinliklər yaşaması onu rəqib çip istehsalçılarının diqqət mərkəzinə çevirib. Hətta sentyabr ayında Qualcomm şirkəti Intel-i almaq üçün təklif vermişdi.

Broadcom and TSMC are preparing to acquire parts of Intel.
Broadcom and TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) are in talks to acquire parts of Intel. Broadcom plans to acquire Intel's chip design and marketing division but is looking for a partner for Intel’s manufacturing business. On the other hand, TSMC is considering acquiring some or all of Intel's chip plants, either independently or with a group of investors.
So far, all discussions are in the preliminary stages, and no official proposal has been made to Intel. Reports suggest that former U.S. President Donald Trump’s administration encouraged TSMC to take this step. However, a White House official mentioned that the U.S. government may not support the sale of Intel’s factories to foreign companies.
Intel’s struggles have made it a target for rival chipmakers. In fact, in September, Qualcomm approached Intel with a takeover offer.