TikTok-un sahibi olan ByteDance süni intellekt sahəsində çalışan əməkdaşlarını şirkətdə saxlamaq üçün yeni motivasiya sistemi tətbiq edib. Financial Times-ın məlumatına görə, şirkət Seed AI laboratoriyasının işçilərinə xüsusi şərtlərlə səhm opsionları təklif etməyə başlayıb.
Bu opsionlar bütün ByteDance şirkətinə deyil, onun AI çat-botu olan Doubao layihəsinə bağlıdır. İşçilərə səhmi 13 dollardan almaq imkanı verilir. Məlumata görə, 2025-ci ilin sonunda həmin səhmlərin daxili dəyəri təxminən 10 dollar idi, lakin 2026-cı ilin may ayına qədər bu göstərici demək olar 30% artıb.
Şirkət bu addımı AI sahəsində güclənən kadr rəqabətinə görə atır. Xüsusilə infrastruktur və məlumatların işlənməsi ilə məşğul olan mühəndisləri saxlamaq ByteDance üçün kritik hesab olunur.
Çində ByteDance yüksək səviyyəli AI mütəxəssislərinin əsas toplandığı şirkətlərdən biri sayılır. Tencent kimi böyük texnologiya şirkətləri isə daha yüksək maaş və daha çox idarəetmə azadlığı təklif edərək bu əməkdaşları transfer etməyə çalışır.
Doubao platformasında mətn yazan AI modelləri, şəkil və video generatorları, podkast, təqdimat və audio alətləri mövcuddur. Wired nəşri platformanı “ChatGPT, Midjourney, Sora, TikTok və digər məşhur AI xidmətlərinin birləşməsi” adlandırıb.

TikTok owner ByteDance has introduced a new incentive system to keep its AI employees. According to the Financial Times, the company has started offering stock options to employees of its Seed AI lab under special conditions.
These options are not tied to the entire ByteDance company, but to its AI chatbot project Doubao. Employees are given the opportunity to buy shares at $ 13. According to the report, at the end of 2025, the intrinsic value of these shares was about $ 10, but by May 2026 this figure had increased by almost 30%.
The company is taking this step due to the intensifying competition for personnel in the AI field. Retaining engineers involved in infrastructure and data processing is considered critical for ByteDance.
In China, ByteDance is considered one of the main companies where high-level AI specialists are concentrated. Large technology companies such as Tencent are trying to transfer these employees by offering higher salaries and more management freedom.
The Doubao platform features AI models that write text, image and video generators, podcasts, presentations, and audio tools. Wired described the platform as “a fusion of ChatGPT, Midjourney, Sora, TikTok, and other popular AI services.”