Çin süni intellekt mütəxəssislərinin ölkədən çıxışını məhdudlaşdırıb
Çin hakimiyyəti süni intellekt şirkətlərinin qurucuları və əsas mütəxəssisləri üçün ölkədən çıxış qaydalarını sərtləşdirib. Bu barədə Bloomberg mənbələrə istinadən məlumat yayıb.
Məlumata görə, artıq DeepSeek və Alibaba kimi özəl texnologiya şirkətlərinin rəhbərləri, tədqiqatçıları və yüksək vəzifəli əməkdaşları xaricə səfər etmək üçün xüsusi icazə almalıdırlar.
Bildirilir ki, Çin hakimiyyəti bu addımı ABŞ ilə texnologiya sahəsində rəqabətin güclənməsi fonunda kritik əhəmiyyətli texnologiyaların qorunması və mütəxəssislərin xaricə axınının qarşısını almaq məqsədilə atıb.
Əvvəllər bu tip məhdudiyyətlər əsasən bəzi alimlərə və dövlət müəssisələrinin rəhbərlərinə tətbiq olunurdu. İndi isə qaydalar özəl İT və süni intellekt sektorunu da əhatə edir.
Ekspertlər hesab edirlər ki, yeni məhdudiyyətlər Çin şirkətlərinin beynəlxalq istedadları cəlb etməsi və mövcud kadrları ölkədə saxlaması baxımından problemlər yarada bilər.
Qeyd edək ki, 2026-cı ilin aprelində Çin hakimiyyəti Meta şirkətinin Manus startapını alma planını dayandırmışdı. Məlumata əsasən, şirkətin baş direktoru Syao Hun və baş elmi işçisi Ci İçao ilə bağlı ölkədən çıxış qadağası da tətbiq edilib.

China restricts AI experts from leaving the country
Chinese authorities have tightened exit rules for founders and key experts of artificial intelligence companies. Bloomberg reported this, citing sources.
According to the report, now the heads, researchers and senior employees of private technology companies such as DeepSeek and Alibaba must obtain special permits to travel abroad.
It is reported that the Chinese authorities took this step in order to protect critical technologies and prevent the outflow of specialists against the backdrop of intensifying competition in the technology sector with the United States.
Previously, such restrictions were mainly applied to some scientists and heads of state-owned enterprises. Now the rules also cover the private IT and artificial intelligence sector.
Experts believe that the new restrictions may create problems for Chinese companies in terms of attracting international talent and retaining existing personnel in the country.
It should be noted that in April 2026, the Chinese authorities suspended the plan to acquire the startup Manus from Meta. According to the report, a travel ban has also been imposed on the company's CEO Xiao Hong and chief scientific officer Ji Yichao.