Cənubi Koreya DeepSeek-in Tətbiq Mağazalarından Yüklənməsini Dayandırıb
Şəxsi Məlumatların Müdafiəsi Komissiyası (PIPC) bildirib ki, DeepSeek Koreya qanunlarına uyğun dəyişikliklər etdikdən sonra tətbiq yenidən yüklənə biləcək. Hazırda proqramı artıq yükləmiş istifadəçilər ondan istifadə edə bilərlər, amma qurum şəxsi məlumatlarını daxil etməməyi tövsiyə edib. Səbəb isə şirkətin istifadəçi məlumatlarını necə topladığı və emal etdiyi ilə bağlı narahatlıqlardır.
Araşdırmalar göstərib ki, DeepSeek Cənubi Koreya istifadəçilərinin məlumatlarını TikTok-un əsas şirkəti olan ByteDance-ə ötürüb. Şirkət Koreya qanunlarını tam bilmədiyini etiraf edib və hökumətlə əməkdaşlıq edəcəyini bildirib.
Bundan əvvəl Koreyanın Ticarət, Sənaye və Energetika Nazirliyi, polis və dövlət qurumları da DeepSeek-in rəsmi cihazlarda istifadəsini məhdudlaşdırmışdı. Digər ölkələr də bu tətbiqə ehtiyatla yanaşır. Avstraliya hökuməti onun dövlət qurumlarında istifadəsini qadağan edib, İtaliya isə ölkədə fəaliyyətini məhdudlaşdırıb. Tayvan hökuməti də DeepSeek-in dövlət idarələrində istifadəsinə icazə vermir.
DeepSeek 2023-cü ildə Çinli Liang Feng tərəfindən yaradılıb və OpenAI-nin ChatGPT-si ilə rəqabət aparan süni intellekt modeli təqdim edib.

17 February 2025 18:28
The Personal Information Protection Commission (PIPC) stated that DeepSeek will be available for download again once it makes the necessary changes to comply with Korean laws. Users who have already downloaded the app can continue using it; however, the commission advises them not to enter personal information. The concern arises from how the company collects and processes user data.
Investigations have revealed that DeepSeek has transferred South Korean users' data to ByteDance, the parent company of TikTok. The company admitted that it was not fully aware of Korean regulations and has expressed its willingness to cooperate with the government.
Previously, South Korea’s Ministry of Trade, Industry and Energy, the police, and government agencies also restricted the use of DeepSeek on official devices. Other countries are also cautious about this application. The Australian government has banned its use in public institutions, while Italy has restricted its operations in the country. Taiwan has also prohibited government agencies from using DeepSeek.
DeepSeek was founded in 2023 by Chinese entrepreneur Liang Feng and has introduced an AI model competing with OpenAI’s ChatGPT.