Cənubi Koreya müdafiə sənayesi üçün yeni süni intellekt hazırlanacaq
Cənubi Koreyanın texnologiya nəhəngi Naver, Korea Aerospace Industries (KAI) və Naver Cloud müdafiə sənayesi üçün süni intellekt (AI) əsas modelinin hazırlanmasına başlayır. Tərəflər bununla bağlı iyulun 6-da KAI-nin Sacheon şəhərində yerləşən qərargahında əməkdaşlıq memorandumu imzalayıblar.
Layihə çərçivəsində Naver-in süni intellekt və bulud texnologiyaları KAI-nin aerokosmik mühəndislik təcrübəsi və müdafiə sistemlərinin inteqrasiyası sahəsindəki imkanları ilə birləşdiriləcək. Hazırlanacaq AI modeli pilotsuz uçuş aparatlarının avtonom uçuşu və missiyaların icrası, eləcə də yeni nəsil döyüş sistemləri üçün süni intellekt platformasının yaradılmasını hədəfləyir.
KAI 2001-ci ildə Cənubi Koreya ordusunda istifadəyə verilən Songgolmae kəşfiyyat pilotsuz uçuş aparatının hazırlanmasından sonra pilotsuz aviasiya sahəsində fəaliyyətini genişləndirib. Şirkət hazırda avtonom şaquli eniş-qalxma sistemləri, zərbə PUA-ları və pilotsuz döyüş təyyarələri üzərində də işləyir.
Naver üçün isə bu əməkdaşlıq şirkətin "suveren AI" strategiyasının tərkib hissəsidir. Naver Cloud məlumatların ölkə daxilində qorunmasını təmin etdiyini və bu sahədə 17 uyğunluq sertifikatı və attestata malik olduğunu bildirib.

New artificial intelligence to be developed for South Korea's defense industry
South Korean technology giant Naver, Korea Aerospace Industries (KAI) and Naver Cloud are starting to develop a basic model of artificial intelligence (AI) for the defense industry. The parties signed a memorandum of understanding on July 6 at KAI’s headquarters in Sacheon.
The project will combine Naver’s AI and cloud technologies with KAI’s aerospace engineering expertise and capabilities in defense systems integration. The AI ​​model to be developed aims to create an AI platform for autonomous flight and mission execution of unmanned aerial vehicles, as well as for next-generation combat systems.
KAI has expanded its activities in the field of unmanned aviation since developing the Songgolmae reconnaissance unmanned aerial vehicle, which was put into service with the South Korean military in 2001. The company is currently working on autonomous vertical take-off and landing systems, strike UAVs and unmanned combat aircraft.
For Naver, this collaboration is part of the company’s “sovereign AI” strategy. Naver Cloud stated that it ensures data protection within the country and has 17 compliance certificates and attestations in this area.