SpaceXAI Cursor ilə birlikdə Grok 4.5 modelini təqdim edib
SpaceXAI (keçmiş xAI) proqramlaşdırma və süni intellekt agentləri üçün nəzərdə tutulmuş yeni Grok 4.5 modelini təqdim edib. Şirkət modelin Cursor komandası ilə birgə hazırlandığını bildirib. Xatırladaq ki, SpaceXAI 2026-cı ilin iyununda Cursor platformasını satın aldığını elan etmişdi.
Şirkətin açıqlamasına görə, Grok 4.5 proqramlaşdırma, elm və riyaziyyat sahələrini əhatə edən geniş məlumat bazası üzərində təlim keçib. Cursor-un 2026-cı ilin mayında təqdim etdiyi Composer 2.5 əsasən proqramlaşdırma üzrə ixtisaslaşdığı halda, Grok 4.5 daha universal tapşırıqlar üçün hazırlanıb.
Model Mixture of Experts (MoE) arxitekturası üzərində qurulub və mürəkkəb, uzunmüddətli tapşırıqların icrasında yüksək performans göstərir. Şirkətin məlumatına görə, model proqram təminatının hazırlanması ilə yanaşı maliyyə, hüquq və digər sahələrdə də istifadə oluna bilər.
Grok 4.5 süni intellekt agentlərinin qiymətləndirildiyi Terminal-bench 2.1 testində Anthropic şirkətinin Opus 4.8 modelini və Cursor-un Composer 2.5 modelini geridə qoyub.
Cursor-un baş direktoru Michael Truell modeli "Opus səviyyəsində, sürətli və aşağı xərcə malik" həll kimi xarakterizə edib. Grok 4.5 hazırda Cursor, Grok Build və SpaceXAI Console platformalarında əlçatandır. Modelin istifadəsi üçün qiymət 1 milyon giriş tokeni üzrə 2 dollar, 1 milyon çıxış tokeni üzrə isə 6 dollar təşkil edir.

SpaceX AI launches Grok 4.5 with Cursor
SpaceXAI (formerly xAI) has introduced a new Grok 4.5 model for programming and artificial intelligence agents. The company said that the model was developed in conjunction with the Cursor team. Recall that SpaceXAI announced the acquisition of the Cursor platform in June 2026.
According to the company, Grok 4.5 was trained on a large database covering programming, science and mathematics. While Cursor's Composer 2.5, introduced in May 2026, specializes mainly in programming, Grok 4.5 is designed for more universal tasks.
The model is built on the Mixture of Experts (MoE) architecture and shows high performance in performing complex, long-term tasks. According to the company, the model can be used in finance, law and other fields in addition to software development.
Grok 4.5 outperformed Anthropic's Opus 4.8 and Cursor's Composer 2.5 in the Terminal-bench 2.1 test, which evaluates AI agents.
Cursor CEO Michael Truell described the model as "Opus-level, fast, and low-cost." Grok 4.5 is currently available on Cursor, Grok Build, and SpaceXAI Console platforms. The cost to use the model is $2 per million input tokens and $6 per million output tokens.