ChatGPT AI chatbot xidməti dünyada genişmiqyaslı kəsilmə ilə üzləşib
İstifadəçilər bir çox regionda ChatGPT AI chatbot xidmətində ciddi problemlərlə üzləşdiklərini bildirirlər. DownDetector-un məlumatına görə, chatbotun həm veb, həm də mobil tətbiq versiyalarında, eləcə də istifadəçi daxilolmasında (login) və API-larda ciddi nasazlıqlar müşahidə olunur.
Hazırda ən çox problem Hindistanda təxminən 800, ABŞ-də 1100 və Böyük Britaniyada isə 1450-dən çox istifadəçi tərəfindən bildirilib. Problemlərin təxminən 90%-i veb platformasında, 10%-dən azı isə tətbiqdə aşkarlanıb.
OpenAI status səhifəsində yayımladığı məlumatda qeyd edir ki, bəzi istifadəçilər xidmətlərdə yüksək səhv faizi və gecikmə ilə qarşılaşırlar. Problemlər artıq 3 saatdır davam edir və ChatGPT, API-lar, həmçinin yeni video yaratma chatbotu Sora kimi xidmətləri əhatə edir.
OpenAI əlavə edir ki, xüsusilə Sora chatbotunda səhv nisbəti artır və xidmətlərin işləmə qabiliyyətində azalma müşahidə olunur.
Bəzi istifadəçilər “message stream error” (mesaj axını xətası) ilə qarşılaşır, digərləri isə chatbotun normal işlədiyini bildirirlər. Sosial şəbəkələrdə isə bu məsələ ilə bağlı müxtəlif zarafatlar və memlər paylaşılıb.

Users across multiple regions are reporting significant issues with the ChatGPT AI chatbot service. According to DownDetector, serious disruptions have been observed on both the web and mobile app versions of the chatbot, as well as problems with user login and APIs.
Currently, the highest number of reports come from India with approximately 800 cases, the US with around 1,100, and the UK with over 1,450 users affected. About 90% of the issues are reported on the web platform, while less than 10% are related to the app.
OpenAI posted a message on its status page stating that some users are experiencing elevated error rates and latency across their services. The problems have persisted for over three hours and have impacted ChatGPT, APIs, and the new AI video creation chatbot, Sora.
OpenAI also noted that error rates are particularly high for the Sora chatbot, causing degraded performance.
While some users encounter “message stream error” notifications, others report that the chatbot is functioning normally. Meanwhile, social media platforms have seen a variety of jokes and memes related to the outage.