ChatGPT-də aparılan söhbətlər məhkəmədə dəlil kimi istifadə oluna bilər
OpenAI şirkətinin rəhbəri Sem Altman yaxın vaxtlarda podkast müsahibəsində açıqlayıb ki, istifadəçilər, xüsusilə gənclər, ChatGPT ilə çox şəxsi və həssas mövzuları müzakirə edirlər. Onlar bu süni intellektdən bəzən terapevt və ya məsləhətçi kimi istifadə edir, münasibətləri, psixoloji vəziyyətləri və digər şəxsi problemləri onunla bölüşürlər.
Sem Altman bu yazışmaların hüquqi qorunmasının vacibliyini vurğulayıb və hesab edir ki, ChatGPT ilə olan söhbətlər həkim və ya hüquqşünasla danışıq kimi gizli saxlanmalıdır. Lakin hazırda ABŞ-də məhkəmələr ChatGPT istifadəçilərinin söhbətlərini tələb edə bilir və OpenAI şirkəti məhkəmə qərarına əsasən bu məlumatları təqdim etməyə məcburdur.
Onun sözlərinə görə, OpenAI hazırda bütün istifadəçilərin yazışmalarını 30 gün müddətində serverlərində saxlayır. Amma “The New York Times” ilə gedən müəllif hüquqları məhkəməsi zamanı şirkət sözügedən istifadəçilərin söhbətlərini məhkəmə prosesi bitənə qədər silməməlidir. Bu qayda həm pulsuz istifadəçilər, həm də Plus, Pro və Team abunəçiləri üçün keçərlidir. Enterprise və Edu plan istifadəçilərinin söhbətləri isə saxlanmır.
İyun 2025-ci ildə məhkəmə OpenAI-yə tapşırıb ki, istifadəçilərin hətta özləri tərəfindən silinmiş söhbətləri də müəyyən müddətə saxlasın. Bu, “The New York Times” ilə davam edən hüquqi mübahisənin tələbi ilə əlaqədardır.
Sam Altman bildirir ki, bu mövzu təcili şəkildə həll olunmalıdır, çünki istifadəçilərin məxfiliyi qorunmalıdır və onlar süni intellektlə olan yazışmalarında da həkim və ya hüquqşünasla olan gizlilik hüququ kimi etimad hiss etməlidirlər.

ChatGPT conversations can be used as evidence in court
ChatGPT conversations can be used as evidence in court, OpenAI CEO Sam Altman said in a recent podcast interview. He explained that users, especially young people, often share very personal and sensitive topics with ChatGPT, using it like a therapist or counselor to discuss relationships, mental health, and other private issues.
Altman emphasized the importance of legally protecting these conversations, stating that chats with ChatGPT should be kept confidential, similar to conversations with doctors or lawyers. However, currently, U.S. courts can request ChatGPT user conversations, and OpenAI must comply with such court orders.
He also said that OpenAI stores all user chats on its servers for 30 days by default. Due to an ongoing copyright lawsuit with The New York Times, the company is required to preserve relevant chats indefinitely until the case concludes. This applies to free users as well as Plus, Pro, and Team subscribers, while Enterprise and Edu plan users’ conversations are not stored.
In June 2025, a court ordered OpenAI to keep even deleted user chats for a certain period as part of the legal dispute with The New York Times.
Altman believes this issue needs urgent resolution to ensure user privacy. He stressed that people should trust AI conversations to be as confidential as those with doctors or lawyers.