Wildberries 2026-ci ildə Özbəkistanda $142 mln-lik logistika mərkəzi açacaq
Rusiya marketpleysi Wildberries 2026-cı ilin sonuna qədər Özbəkistanda 100 min kvadrat metr sahəyə malik böyük logistika mərkəzi açmağı planlaşdırır. Layihəyə təxminən $142 mln investisiya qoyulacaq və təxminən 7,5 min yeni iş yeri yaradılacaq.
2024-cü ildə Wildberries platformasında Özbəkistanda istehsal olunan məhsulların satış həcmi $605 mln olub və bu, Özbəkistan malları üçün platformanı ən böyük satış kanalı halına gətirib. Şirkət 2026-cı ilin sonuna qədər mərkəzi mərhələli şəkildə işə salmağı planlaşdırır.
Daşkənddə 3 dekabrda keçirilən Özbəkistan-Rusiya Hökumətlərarası Komissiyasının 26-cı iclasında iqtisadi, enerji, kənd təsərrüfatı, farmasevtika və mədəni-humanitar sahələrdə əməkdaşlıq müzakirə olunub. Həmçinin, Birləşmiş investisiya layihələrinin portfeli təxminən $55 mlrd təşkil edir.
İclasın yekununda tərəflər 2025−2030-cu illər üçün regional əməkdaşlıq “Yol xəritəsi”ni imzalayıblar. Bundan əlavə, 2025−2026-cı illər üçün Bəşqirdistanla ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq planı və digər memorandumlar imzalanıb.
Əvvəlki xəbərlərə görə, Wildberries Özbəkistanda həmçinin taksi xidmətini də işə salmağı planlaşdırır.

Russian marketplace Wildberries plans to open a large logistics center in Uzbekistan with an area of 100 thousand square meters by the end of 2026. The project will cost about $142 million and create about 7.5 thousand new jobs.
In 2024, the sales volume of products manufactured in Uzbekistan on the Wildberries platform amounted to $605 million, making the platform the largest sales channel for Uzbek goods. The company plans to launch the center in stages by the end of 2026.
The 26th meeting of the Uzbek-Russian Intergovernmental Commission, held in Tashkent on December 3, discussed cooperation in the economic, energy, agricultural, pharmaceutical and cultural-humanitarian spheres. Also, the portfolio of joint investment projects is about $55 billion.
At the end of the meeting, the parties signed a “Roadmap” of regional cooperation for 2025−2030. In addition, a trade and economic cooperation plan and other memorandums have been signed with Bashkiria for 2025−2026.