Çin bütün dövlət işçilərinə iPhone istifadə etməyi qadağan edib
Çin sentyabr ayında başlayan iPhone qadağasını genişləndirir. Əvvəlcə bəzi ştatlarda dövlət qurumlarının işçilərinə iPhone-dan istifadəni qadağan edən Çin indi bu qadağanı ölkə daxilindəki bütün dövlət işçilərini əhatə edəcək şəkildə genişləndirib. Bloomberg-in hesabatına görə Pekin və Tianjin şəhərlərində başlayan qadağa Çinin daha 8 vilayətinə qədər genişləndirilib.
Bu qərarla Çində dövlət qurumlarında çalışan bütün işçilərə iPhone istifadə etmək və ofisə gətirmək qadağan edilib. İşçilərin yerli istehsal olan cihazlara üstünlük verməsi gözlənilir ki, bu da onların Huawei kimi Çin markalarına müraciət etmələri anlamına gələ bilər. Çin hökuməti ABŞ və digər Qərb ölkələrindən texnologiya asılılığını azaltmağı və yerli alternativləri təşviq etməyi hədəfləyir.
Sentyabr ayında Çin iPhone qadağasının təhlükəsizliklə bağlı olmadığını açıqlasa da, ABŞ bu qərarı yersiz qisas kimi qiymətləndirib.

China has banned all government employees from using iPhones
China expands iPhone ban that began in September. China, which initially banned government employees in some states from using iPhones, has now expanded the ban to include all government employees across the country. According to a Bloomberg report, the ban that started in Beijing and Tianjin has been extended to 8 more provinces in China.
With this decision, all employees working in government agencies in China are prohibited from using iPhones and bringing them to the office. Workers are expected to prefer locally made devices, which may mean they turn to Chinese brands like Huawei. The Chinese government aims to reduce technology dependence on the US and other Western countries and promote domestic alternatives.
Although China announced in September that the ban on the iPhone was not related to security, the United States considered this decision an inappropriate retaliation.