Çin’in ən böyük onlayn alış-veriş platformalarından olan JD.com, Almaniyada istehlakçı elektronikası sahəsində fəaliyyət göstərən Ceconomy şirkətini almaq üçün razılığa gəlib.
Bu alış-veriş sayəsində JD.com, Ceconomy-nin Avropada olan təxminən 1 000 fiziki mağazası və onlayn satış şəbəkəsinə sahib olacaq. Satınalma işi 2026-cı ilin ilk yarısında tamamlanacaq.
Ceconomy şirkəti MediaMarkt və Saturn kimi tanınmış brendlərlə Avropada fəaliyyət göstərir və 50 minə yaxın işçisi var.
Ceconomy-nin rəhbəri Kai-Ulrich Deissner bildirib: “Bu ortaq bizim üçün vaxtında və düzgün seçimdir. JD.com-un qabaqcıl texnologiyası və təcrübəsi ilə daha güclü olacağıq.”
Xəbərin açıqlanmasından sonra JD.com-un Honq Konqdakı səhm qiymətləri 2.4% azalsa da, Ceconomy-nin Frankfurt səhm qiymətləri 6.9% artıb.
JD.com son illərdə Avropada böyüməyə başlayıb. 2022-ci ildə Hollandiya bazarında Ochama adlı yeni çoxkanallı mağaza açıb, ötən aylarda isə Böyük Britaniyada Joybuy adlı onlayn platforma sınağına başlayıb.
JD.com CEO-su Sandy Xu deyib: “Texnologiyadan istifadə edərək Ceconomy-nin inkişafını sürətləndirəcəyik və şirkətin imkanlarını artıracağıq. Məqsədimiz Avropada daha çox müştəriyə çatmaq və uzun müddətli dəyər yaratmaqdır.”

Chinese e-commerce company JD.com has acquired the German company Ceconomy for €2.2 billion
JD.com, one of China’s largest e-commerce platforms, has reached an agreement to purchase Ceconomy, a leading German consumer electronics retailer, for €2.2 billion.
This acquisition will give JD.com access to Ceconomy’s network of about 1,000 physical stores and its online sales channels across Europe. The deal is expected to be completed in the first half of 2026.
Ceconomy operates well-known brands such as MediaMarkt and Saturn, employing around 50,000 people across several European countries.
Ceconomy’s CEO, Kai-Ulrich Deissner, said, “This partnership comes at exactly the right time. With JD.com’s cutting-edge technology and global retail expertise, we will accelerate our growth.”
Following the announcement, JD.com’s shares listed in Hong Kong fell by 2.4%, while Ceconomy’s shares on the Frankfurt stock exchange rose by 6.9%.
In recent years, JD.com has been expanding globally. In 2022, it launched the multi-channel retail brand Ochama in the Netherlands and recently started piloting the Joybuy online marketplace in the United Kingdom.
JD.com’s CEO Sandy Xu stated, “We will use advanced technology to speed up Ceconomy’s transformation and work closely with the team to strengthen capabilities. Our goal is to grow the Ceconomy platform across Europe and create long-term value for customers, employees, investors, and local communities.”
This acquisition is expected to boost JD.com’s presence in the European market and open new growth opportunities in e-commerce.