ChatGPT-nin yaradıcısı olan OpenAI, The New York Timesın məlumatına görə, 300 milyard dollar dəyərində qiymətləndirmə ilə 8.3 milyard dollar yatırım cəlb edib. Bu investisiya, şirkətin bu il üçün nəzərdə tutduğu 40 milyard dollarlıq maliyyələşdirmə planının bir hissəsidir.
Qeyd olunur ki, bu mərhələ gözləniləndən aylar əvvəl yekunlaşıb. OpenAI mart ayında SoftBank rəhbərliyində 2.5 milyard dollar ilkin vəsait toplamış və ilin sonunadək əlavə 7.5 milyard dollar daha cəlb etməyi planlaşdırmışdı. Lakin şirkətin süni intellekt sahəsində sürətli böyüməsi investorların marağını o qədər artırıb ki, bu mərhələ planlaşdırılandan tez tamamlanıb.
The Information xəbər verir ki, OpenAI-nin illik gəliri artıq 12 milyard dollara çatıb və ChatGPT-nin həftəlik aktiv istifadəçi sayı 700 milyonu keçib. The New York Times isə bu rəqəmin 13 milyard dollara yaxın olduğunu bildirir və ilin sonunadək 20 milyard dollara yüksələcəyi proqnozlaşdırılır. Şirkət həmçinin ABŞ hökumətinin süni intellektə dair yeni AI Fəaliyyət Planı və Microsoft ilə strateji danışıqlardan da əlavə güc alır.
Məlumata görə, bu investisiya raunduna Dragoneer Investment Group başçılıq edib və təkcə bu qurum 2.8 milyard dollar sərmayə qoyub. Digər yeni investorlar arasında Blackstone, TPG, T. Rowe Price kimi nəhənglər yer alır. Raundda həmçinin Andreessen Horowitz, Sequoia Capital, Founders Fund, Tiger Global, Fidelity, Coatue, Thrive Capital və digər məşhur fondlar iştirak edib.
Bəzi erkən investorların isə bu raundda daha az pay alması narazılığa səbəb olub. Şirkət daha çox yeni strateji tərəfdaşlara yer ayırmağı üstün tutub.

01 August 2025 21:36
OpenAI, the creator of ChatGPT, has raised $8.3 billion at a valuation of $300 billion, according to The New York Times. The investment is part of the company’s $40 billion funding plan for this year.
It is noted that this round was completed months earlier than expected. OpenAI raised $2.5 billion in seed funding led by SoftBank in March and planned to raise an additional $7.5 billion by the end of the year. However, the company’s rapid growth in the field of artificial intelligence has increased investor interest so much that this round was completed earlier than planned.
The Information reports that OpenAI’s annual revenue has already reached $12 billion, and the number of weekly active users of ChatGPT has exceeded 700 million. The New York Times reports that this figure is closer to $13 billion and is projected to rise to $20 billion by the end of the year. The company is also gaining additional strength from the US government’s new AI Action Plan on artificial intelligence and strategic talks with Microsoft.
According to the information, this investment round was led by Dragoneer Investment Group, and this institution alone invested $ 2.8 billion. Other new investors include giants such as Blackstone, TPG, T. Rowe Price. The round also included Andreessen Horowitz, Sequoia Capital, Founders Fund, Tiger Global, Fidelity, Coatue, Thrive Capital and other well-known funds.
However, some early investors were dissatisfied with the fact that they received a smaller share in this round. The company preferred to allocate more space to new strategic partners.