McDonald's 2027-ci ilə qədər süni intellektə investisiyalarını ikiqat artıracaq
McDonald's 2027-ci ilə qədər süni intellekt sahəsində investisiyalarını əhəmiyyətli dərəcədə artırmağı planlaşdırır və Hindistanı bu texnologiyaların idarəolunması, mühəndislik və platforma memarlığı üzrə əsas qlobal mərkəzə çevirməyi hədəfləyir. Bu barədə şirkətin Qlobal Biznes Xidmətləri əməliyyatları rəhbəri Deşant Kaila cümə günü Hyderabadda keçirilən tədbirin kənarında verdiyi müsahibədə bildirib.
1996-cı ildən Hindistanda fəaliyyət göstərən McDonald’s ölkə üzrə yüzlərlə restoran idarə edir. Şirkət yaxın zamanda Hyderabadda ABŞ-dan kənardakı ən böyük qlobal ofisini qurmaq məqsədilə yeni bir mərkəz açıb.
McDonald's hal-hazırda 400 restoranda sifarişləri süni intellekt vasitəsilə yoxlayaraq müştəriyə çatdırılmadan əvvəl mümkün səhvlərin qarşısını almağa çalışır. Şirkət bu texnologiyanı 2027-ci ilə qədər dünya üzrə 40,000 restorana tətbiq etməyi planlaşdırır. Bu barədə şirkətin texnologiya rəhbəri Durqa Prakaş məlumat verib.
Şirkət eyni zamanda süni intellektdən satışların proqnozlaşdırılması, qiymətlərin müəyyənləşdirilməsi, məhsul performansının təhlili və ölkələrarası işləyəcək fərdiləşdirilmiş mobil tətbiq hazırlanmasında istifadə edir.
Deşant Kaila bildirib ki, Hindistan strategiyası əsasən AI komandasının qurulmasına yönəlsə də, investisiyalar daha çox texnologiya və alətlərə yönələcək, kadr artımı prioritet olmayacaq.
McDonald's hazırda Polşada Hindistan və Meksikadakı kimi bir qlobal ofis açmaq üçün danışıqlar aparır. Bu ilin əvvəlində Hindistanın Telangana ştatı açıqlamışdı ki, McDonald's Hyderabadda 2,000 nəfərin çalışacağı qlobal bacarıq mərkəzi quracaq.
Hindistanın bu cür qlobal bacarıq mərkəzləri əvvəllər daha çox ucuz işçi qüvvəsi ilə xarici şirkətlərə xidmət göstərsə də, son illərdə əməliyyat, maliyyə və tədqiqat sahələrində ana şirkətləri üçün strateji dəstək mərkəzinə çevrilib.

McDonald's to double Its AI investments by 2027
McDonald's plans to significantly increase its investments in artificial intelligence by 2027 and aims to make India a key global hub for AI governance, engineering, and platform architecture. This was stated by Deshant Kaila, Head of Global Business Services Operations at McDonald's, during an interview on the sidelines of an event in Hyderabad on Friday.
Operating in India since 1996, McDonald's manages hundreds of restaurants across the country. Recently, the company opened a new center in Hyderabad, intended to be its largest global office outside the United States.
Currently, McDonald's uses AI to monitor orders at 400 restaurants to prevent possible errors before delivery. The company plans to roll out this technology to 40,000 restaurants worldwide by 2027, according to McDonald's Chief Technology Officer Durga Prakash.
In addition, McDonald's employs AI for sales forecasting, pricing strategies, product performance analysis, and developing personalized mobile applications that work across countries.
Deshant Kaila noted that while the India strategy focuses primarily on building the AI team, investments will mainly target technology and tools rather than increasing headcount.
McDonald's is also in talks to open a global office in Poland similar to those in India and Mexico. Earlier this year, the Indian state of Telangana announced that McDonald's would establish a global capability center in Hyderabad employing 2,000 people.
While India’s global capability centers were traditionally known for providing services through low-cost labor, in recent years they have evolved into strategic support hubs for operations, finance, and research for parent companies.