Çin Tayvana gündə orta hesabla 2,6 milyon kiberhücum həyata keçirir
Tayvanın Milli Təhlükəsizlik Bürosunun yaydığı hesabatda bildirilir ki, 2025-ci ildə Çindən qaynaqlandığı ehtimal edilən kiberhücumlar 6% artaraq gündəlik orta hesabla 2,6 milyon insidentə çatıb.
Məlumata görə, hücumların ən çox artdığı sahələr enerji, təcili yardım xidmətləri və xəstəxanalar olub. Hesabatda qeyd edilir ki, bəzi kiberhücumlar Çin ordusunun hərbi təlimləri və mühüm siyasi hadisələrlə eyni vaxta təsadüf edib. Bu isə Tayvan hökumətinin və cəmiyyətin əsas funksiyalarını pozmağa və ya iflic etməyə yönəlmiş koordinasiyalı fəaliyyət ehtimalını gücləndirir.
Büronun açıqlamasına əsasən, hücumlar əsasən paylanmış xidmətin dayandırılması (DDoS) və “man-in-the-middle” texnikalarından istifadə etməklə həyata keçirilib. Məqsəd kritik sektorları hədəfə almaq və həssas məlumatları ələ keçirmək olub.
Hesabatda həmçinin Tayvanın yarımkeçirici sənayesini dəstəkləyən elmi-texnoloji parkların, o cümlədən TSMC kimi iri şirkətlərin fəaliyyət göstərdiyi obyektlərin də intensiv şəkildə hədəf alındığı vurğulanır.
Çin hökuməti isə kiberhücumlarda iştirak etdiyinə dair ittihamları rədd edir və bu cür fəaliyyətlərlə əlaqəsinin olmadığını bildirir.

A report released by Taiwan's National Security Bureau said that cyberattacks suspected of originating in China increased by 6% in 2025, reaching an average of 2.6 million incidents per day.
According to the report, the areas where the attacks increased the most were energy, emergency services and hospitals. The report noted that some of the cyberattacks coincided with military exercises by the Chinese military and important political events, raising the possibility of coordinated action aimed at disrupting or paralyzing the basic functions of the Taiwanese government and society.
According to the bureau, the attacks were mainly carried out using distributed denial of service (DDoS) and "man-in-the-middle" techniques. The aim was to target critical sectors and seize sensitive information.
The report also highlights the intensive targeting of science and technology parks that support Taiwan's semiconductor industry, including facilities where large companies such as TSMC operate.
The Chinese government denies accusations of involvement in cyberattacks and says it has no connection to such activities.