Çinin kosmonavtlar dəstəsi Ay istiqamətində planlaşdırılan pilotlu uçuşlara hazırlıq çərçivəsində Yer üzündəki mağaralarda xüsusi təlim kursunu uğurla başa vurub. Təlimlər gələcək Ay missiyalarında qarşılaşa biləcək çətin şərtləri imitasiya etmək məqsədi daşıyıb.
Məşğələlər ölkənin cənub-qərbində yerləşən Çunçin bələdiyyəsinin dağlıq ərazisində keçirilib. Təlim proqramında 28 kosmonavt iştirak edib. Onlar dörd qrupa bölünüb və hər qrup altı gün beş gecə ərzində soyuq və rütubətli yeraltı mühitdə qalıb.
Çin Kosmonavtların Tədqiqatı və Hazırlığı Mərkəzi tərəfindən hazırlanmış bu proqram ölkədə ilk dəfə tətbiq olunan format hesab olunur. Təlim Avropa Kosmik Agentliyinin istifadə etdiyi CAVES (Cooperative Adventure for Valuing and Exercising human behavior and performance Skills) proqramına bənzəyir. Yeraltı məşğələlərlə yanaşı, kosmonavtlar ekstremal şəraitdə sağ qalma və komanda işi bacarıqlarını təkmilləşdirmək üçün iki günlük cəngəllik hazırlığı da keçiblər.
Təlim proqramının başa çatdığı barədə yanvarın 5-də — Çin kosmonavtlar dəstəsinin yaradılmasının 28-ci ildönümündə rəsmi açıqlama verilib.

China's astronauts have successfully completed a special training course in caves on Earth as part of preparations for planned manned flights to the Moon. The training was aimed at simulating the difficult conditions that may be encountered during future lunar missions.
The training was held in a mountainous area of Chongqing Municipality in the southwest of the country. 28 astronauts participated in the training program. They were divided into four groups, and each group spent six days and five nights in the cold and humid underground environment.
Developed by the China Cosmonaut Training and Research Center, the program is considered the first of its kind in the country. The training is similar to the CAVES (Cooperative Adventure for Valuing and Exercising human behavior and performance Skills) program used by the European Space Agency. In addition to the underground training, the astronauts also underwent two days of jungle training to improve their survival and teamwork skills in extreme conditions.
The completion of the training program was officially announced on January 5, the 28th anniversary of the founding of the Chinese astronaut corps.