Çin yerli şirkətlərə Nvidia H20 çiplərinin istifadəsini məhdudlaşdırıb
Çin hökumətinin rəsmi qurumları və dövlət mediası yerli şirkətlərə, xüsusilə də hökumət və milli təhlükəsizlik sektorunda fəaliyyət göstərənlərə Nvidia-nın H20 süni intellekt çipindən istifadə etməməyi tövsiyə edib. Çin dövlət mediası bu çipi "zəif işləyən, ətraf mühitə zərər verən və etibarsız" adlandırır.
Nvidia isə bu iddialara cavab olaraq bildirib ki, H20 çipi hərbi məqsədlər üçün deyil, kommersiya üçün hazırlanıb və onun içində heç bir gizli təhlükəsizlik boşluğu yoxdur. Şirkət eyni zamanda Çin hökumətinin ABŞ istehsalı çiplərə heç vaxt tam güvənmədiyini vurğulayıb. Açıqlamada deyilir ki, "Çin öz ehtiyaclarını ödəyəcək qədər yerli çiplərə sahibdir. ABŞ hökuməti Çin istehsalı çiplərə güvənmədiyi kimi, Çin də hökumət işlərində ABŞ çiplərinə güvənmir və bundan sonra da güvənməyəcək".
H20 çipi Nvidia-nın Hopper arxitekturasına əsaslanır və ABŞ-ın icazəsi ilə Çinə satılan ən müasir modellərdən biridir. Qeyd etmək lazımdır ki, ABŞ eyni zamanda çip istehsalçılarından Çinə satılan bəzi məhsulların gəlirinin 15 faizini hökumətə ödəməyi tələb edir. Bu arada, Çinin AMD şirkətinin MI308 çipinə də məhdudiyyətlər qoyduğu, lakin bu məlumatın rəsmi sənədlərdə əks olunmadığı bildirilir.
ABŞ və Çin arasındakı ümumi gərginlik bir qədər azalsa da, texnologiya sahəsində siyasi mübarizə davam edir. Çin ABŞ-nin qoyduğu qadağalara qarşı öz yerli çiplərinə üstünlük verir və bu keçid prosesinin uzun və çətin olacağı gözlənilir. Hələlik Çinin yüksək keyfiyyətli yerli çipləri tam hazır olmadığı üçün bu dəyişikliklər tədricən və mərhələli şəkildə həyata keçiriləcək.

China has restricted the use of Nvidia H20 chips by local companies
Chinese government agencies and state media have advised local companies, especially those operating in government and national security sectors, against using Nvidia’s H20 artificial intelligence chip. Chinese state media have described the chip as "underperforming, environmentally harmful, and unreliable."
In response to these claims, Nvidia stated that the H20 chip is designed for commercial—not military—use and contains no hidden security vulnerabilities. The company also emphasized that the Chinese government has never fully trusted U.S.-made chips. The statement said, "China has enough domestic chips to meet its needs. Just as the U.S. government does not trust chips made in China, China does not and will not rely on U.S. chips for government operations."
The H20 chip is based on Nvidia’s Hopper architecture and is among the most advanced models approved by the U.S. for sale to China. It is worth noting that the U.S. requires chip manufacturers to pay 15% of their revenue from sales of certain products to China to the government. Meanwhile, China has also reportedly placed restrictions on AMD’s MI308 chip, though this has not been officially confirmed in documents.
Although overall tensions between the U.S. and China have somewhat eased, political struggles in the technology sector continue. China is favoring its domestic chips in response to U.S. export restrictions, and this transition is expected to be long and challenging. Since China’s high-quality domestic chips are not yet fully ready, these changes will be implemented gradually and in stages.