Çinin Lisuan videokartları ilk müştərilərə göndərildi: bazara yeni oyunçu çıxır
Çinin Lisuan startapı özünə məxsus arxitektura əsasında hazırlanan videokartlarını ilk müştərilərə göndərib. Jiemian Newsin məlumatına görə, 6 nm texnoloji proseslə istehsal olunan 7G100 seriyalı videokartlar rəqəmsal əkizlər (digital twins) sahəsində fəaliyyət göstərən ilk B2B müştəriyə təhvil verilib. Rəqəmsal əkizlər real vaxtda sensor məlumatlarını emal edərək obyekt və proseslərin davranışını modelləşdirdiyi üçün Lisuan məhsulları kifayət qədər tələbkar bir sahədə istifadə olunacaq.
Oyun bazarı baxımından isə Lisuan iyul ayında təqdim etdiyi 7G106 istehlakçı modeli ilə diqqət çəkib. Şirkətin açıqlamasına görə, videokart Black Myth: Wukong oyununda 4K və yüksək qrafik ayarlarında stabil 70 fps nəticə göstərib. Sintetik testlərdə isə performansın RTX 4060-dan təxminən 10 faiz yüksək olduğu bildirilir.
Bununla belə, ekspertlər real bazar uğurunun hələ sual altında olduğunu vurğulayırlar. Intel ARC nümunəsi göstərir ki, sürücü və optimizasiya problemləri yeni istehsalçıların qarşısında ciddi maneələr yarada bilər. Qlobal yaddaş böhranı da Lisuan-ın bazarda geniş yayılmasını çətinləşdirə bilər. Buna baxmayaraq, bazara yeni daxil olan oyunçunun sürpriz etməsi istisna edilmir.

02 January 2026 15:20
Chinese startup Lisuan has shipped its first graphics cards based on its own architecture to customers. According to Jiemian News, the 7G100 series graphics cards, manufactured using a 6 nm process, have been delivered to the first B2B customer in the digital twins industry. Since digital twins process sensor data in real time and model the behavior of objects and processes, Lisuan's products will be used in a rather demanding field.
In terms of the gaming market, Lisuan attracted attention with the 7G106 consumer model introduced in July. According to the company, the graphics card showed a stable 70 fps in 4K and high graphics settings in the game Black Myth: Wukong. In synthetic tests, the performance is reported to be about 10 percent higher than the RTX 4060.
However, experts emphasize that real market success is still in question. The Intel ARC example shows that driver and optimization problems can create serious obstacles for new manufacturers. The global memory crisis could also make it difficult for Lisuan to gain widespread market share. However, it is not out of the question that a new player could surprise the market.