09 Fevral 2026 11:09
Crypto.com şirkəti indiyədək qeydə alınan ən bahalı domen alışını həyata keçirib. Financial Times nəşrinin məlumatına görə, şirkətin təsisçisi Kris Marszalek AI.com domenini 70 milyon dollara satın alıb. Sövdələşmə tam şəkildə kriptovalyuta ilə, satıcının kimliyi açıqlanmadan baş tutub.
Bu alış domen bazarında əvvəlki rekordları geridə qoyub. İndiyədək ən bahalı domen CarInsurance.com olub — 2010-cu ildə 49,7 milyon dollara satılmışdı. Ondan sonra VacationRentals.com (35 milyon dollar, 2007) və Voice.com (30 milyon dollar, 2019) gəlirdi.
Marszalek AI.com saytını bazar günü keçiriləcək Super Bowl zamanı təqdim etməyi planlaşdırır. Sayt istifadəçilərə mesajlaşma, tətbiqlərdən istifadə və səhm ticarəti üçün fərdi süni intellekt agenti təklif edəcək. O bildirib ki, 10–20 illik perspektivdə süni intellekt dövrümüzün ən böyük texnoloji dalğalarından biri olacaq.
Qeyd edək ki, Marszalek daha əvvəl Crypto.com domenini əldə edib və stadion adlandırma hüquqları üçün 700 milyon dollar xərcləyib. Domen brokeri Larri Fişerin sözlərinə görə, AI.com kimi aktivlərin alternativi yoxdur və belə fürsətlər bir daha təkrarlanmaya bilər.

09 February 2026 11:09
Crypto.com has made the most expensive domain purchase ever. According to the Financial Times, founder Kris Marszalek bought the AI.com domain for $70 million. The deal was made entirely in cryptocurrency, with the seller’s identity not disclosed.
The purchase broke previous domain market records. The most expensive domain was CarInsurance.com, which sold for $49.7 million in 2010. It was followed by VacationRentals.com ($35 million, 2007) and Voice.com ($30 million, 2019).
Marszalek plans to launch AI.com during Sunday’s Super Bowl. The site will offer users a personalized AI agent for messaging, using apps, and trading stocks. He said that in the next 10 to 20 years, artificial intelligence will be one of the biggest technological waves of our time.
Marszalek previously acquired the Crypto.com domain and spent $700 million on stadium naming rights. According to domain broker Larry Fisher, there is no alternative to assets like AI.com and such opportunities may not happen again.