Rusiyada xarici vətəndaşlara “istedad vizaları” verilməsi başlanılır
2026-cı ilin aprel ayından etibarən Rusiyada xarici vətəndaşlara “istedad vizaları” verilməsinə başlanılacaq. Bu barədə Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov məlumat verib.
“Gazeta.ru”nun yazdığına görə, belə vizaların verilməsi ilə bağlı fərman hələ 2025-ci ilin dekabrında qəbul edilib. Xarici vətəndaşlara “istedad vizası” verilməsi təklifi isə 2026-cı ilin yanvar ayının ortalarında Dövlət Dumasının iqtisadi siyasət komitəsi sədrinin müavini Mixail Delyagin tərəfindən irəli sürülüb.
Sergey Lavrovun sözlərinə görə, qəbul edilmiş fərman Rusiyanın maraqlarına cavab verən istedadlı xarici vətəndaşların ölkəyə köçürülməsinin dəstəklənməsini nəzərdə tutur.
Bu viza üçün elmi-texnoloji inkişaf, istehsal, idman və yaradıcılıq sahələrində nailiyyətləri olan şəxslər müraciət edə biləcəklər. Eyni zamanda mədəni-humanitar sahədə, təhsildə uğur qazanan, cəmiyyətin və iqtisadiyyatın inkişafına töhfə verən, Rusiyanın müdafiə qabiliyyəti və təhlükəsizliyinin təmin olunmasında iştirak edən şəxslər də bu kateqoriyaya aid ediləcək.
Bundan əlavə, xüsusilə tələbat olan peşə, ixtisas və ya bacarıqlara malik xarici vətəndaşlar da “istedad vizası” almaq hüququna sahib olacaqlar. Qeyd olunur ki, bu peşə və bacarıqlar üzrə rəsmi siyahı mövcud deyil.
Belə şəxslərə 1 ilədək müddətə çoxdəfəlik işgüzar vizalar veriləcək. Vizaların verilməsi prosesi üzrə təşkilati işlərin 2026-cı il aprelin 15-dək tamamlanması planlaşdırılır.

06 February 2026 17:38
Starting from April 2026, Russia will begin issuing “talent visas” to foreign citizens. This was reported by Russian Foreign Minister Sergey Lavrov.
According to Gazeta.ru, the decree on issuing such visas was adopted back in December 2025. The proposal to issue “talent visas” to foreign citizens was put forward in mid-January 2026 by Mikhail Delyagin, deputy chairman of the State Duma Committee on Economic Policy.
According to Sergey Lavrov, the adopted decree envisages supporting the relocation of talented foreign citizens to the country who meet the interests of Russia.
Individuals with achievements in the fields of scientific and technological development, production, sports and creativity will be able to apply for this visa. At the same time, individuals who have achieved success in the cultural and humanitarian fields, in education, have contributed to the development of society and the economy, and have participated in ensuring the defense capabilities and security of Russia will also be included in this category.
In addition, foreign citizens with particularly in-demand professions, qualifications or skills will also be eligible for a “talent visa”. It is noted that there is no official list of these professions and skills.
Such individuals will be issued multiple-entry business visas for a period of up to 1 year. The organizational work on the visa issuance process is planned to be completed by April 15, 2026.