Aİ TikTok-dan dizaynını dəyişməyi tələb edir
Avropa Komissiyası TikTok platformasından istifadəçi davranışında asılılıq yaradan dizayn elementlərini dəyişməyi tələb edib.
Komissiyanın açıqladığı ilkin nəticələrə görə, TikTok-un mövcud interfeysi Avropa İttifaqının “Rəqəmsal Xidmətlər Aktı”nı (Digital Services Act – DSA) pozur. Sənəddə qeyd olunur ki, tətbiqdəki sonsuz skroll (endless scroll), videoların avtomatik başlaması, push-bildirişlər və fərdiləşdirilmiş tövsiyə alqoritmləri istifadəçilərdə asılılıq yaradır.
Avropa Komissiyasının bəyanatında bildirilir ki, TikTok bu funksiyaların istifadəçilərin, xüsusilə də yetkinlik yaşına çatmayanlar və həssas qruplar üzərində fiziki və psixoloji təsirlərini lazımi səviyyədə qiymətləndirməyib.
Hesabatda hətta platformanın istifadəçilərin beynini daimi yeni məzmunla “mükafatlandıraraq” onları “avtopilot rejiminə” keçirdiyi və videolara baxmağa davam etmə istəyi yaratdığı vurğulanır.
Komissiyanın fikrincə, TikTok-un risk qiymətləndirməsində mühüm göstəricilər — məsələn, azyaşlıların gecə saatlarında tətbiqdən istifadə müddəti, tətbiqin gün ərzində neçə dəfə açılması və digər obsesiv istifadə göstəriciləri nəzərə alınmayıb.
Sənəddə həmçinin qeyd olunur ki, TikTok-da mövcud olan ekran vaxtı nəzarəti və valideyn nəzarəti alətləri asılılıq yaradan dizaynla bağlı riskləri effektiv şəkildə azaltmağa imkan vermir.
“Bu mərhələdə Komissiya hesab edir ki, TikTok öz xidmətinin əsas dizaynını dəyişməlidir”, – deyə açıqlamada bildirilir.
Qeyd edək ki, bu nəticələr Avropa İttifaqının TikTok-la bağlı apardığı dərinləşdirilmiş araşdırmanın yekun qərarı hesab edilmir və proses davam edir.

06 February 2026 17:26
The European Commission has requested TikTok to change design elements that create addictive behavior in users.
According to the preliminary findings of the Commission, TikTok's current interface violates the European Union's Digital Services Act (DSA). The document states that the endless scrolling, auto-starting of videos, push notifications and personalized recommendation algorithms in the application create addiction in users.
The European Commission's statement states that TikTok has not adequately assessed the physical and psychological effects of these features on users, especially minors and vulnerable groups.
The report even emphasizes that the platform "rewards" users' brains with constant new content, putting them on "autopilot mode" and creating a desire to continue watching videos.
According to the Commission, TikTok's risk assessment did not take into account important indicators - such as the amount of time minors use the application at night, the number of times the application is opened during the day and other obsessive usage indicators.
The document also notes that the screen time control and parental control tools available on TikTok do not effectively mitigate the risks associated with addictive design.
“At this stage, the Commission considers that TikTok should change the fundamental design of its service,” the statement said.
It should be noted that these findings do not constitute the final decision of the EU’s in-depth investigation into TikTok, which is ongoing.