Daha 5 sahibkar 3 illik vergilərdən azad edilib
İnnovativ fəaliyyət üzrə vergi güzəştlərini nəzərdə tutan “Startap” şəhadətnaməsini almış KOB subyektlərinin sayı 110-a çatıb.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən daha 5 KOB subyektinə “Startap” şəhadətnaməsi verilib. Bununla da indiyədək “Startap” şəhadətnaməsi almış KOB subyektlərinin sayı 110-a çatıb.
“Startap” şəhadətnamələri "Kipias" MMC-nin təmir-dizayn işini asanlaşdıran onlayn platforması, fiziki şəxs Ramin Əkbərovun rəqəmsal biznes şəbəkəsi platforması, "Baku Carsharing Company" MMC-nin avtomobillərin icarəsi üçün proqram təminatı, "Parqour" MMC-nin parkinq üçün proqram təminatı, "Yeni Zeon" MMC-nin mütəxəssislər üçün onlayn xidmətlər layihələri üçün təqdim edilib.
“Startap” şəhadətnaməsi KOB subyektlərini şəhadətnaməni aldıqları tarixdən etibarən innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət və gəlir vergisindən 3 il müddətinə azad edir. Layihələri inkişaf mərhələsində olan mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri “Startap” şəhadətnaməsi üçün KOBİA-ya müraciət edə bilərlər. Müraciət üçün ərizə formasını, lazım olan digər sənədləri, eləcə də müvafiq meyarlarla bağlı ətraflı məlumatı KOBİA-nın www.smb.gov.az saytından öyrənmək olar.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin yanvar-sentyabr aylarında “Startap” şəhadətnaməsinin verilməsi üçün KOBİA-ya mikro və kiçik sahibkarlardan 77 müraciət daxil olub. Nazirlər Kabinetinin 29 yanvar 2021-ci il tarixli Qərarı ilə təsdiq olunmuş “Startapın müəyyən olunması meyarları”na əsasən Ekspertlər Şurasının rəyi əsasında 23-ü mikro, 1-i kiçik sahibkar olmaqla 24 KOB subyektinə şəhadətnamə verilib. “Startap” şəhadətnaməsi almış layihələr fintek, təhsil, səhiyyə, turizm, biznesin rəqəmsallaşması, elektron ticarət üzrə innovativ həlləri özündə ehtiva edən mobil tətbiq və onlayn xidmətləri əhatə edir.

"Startup" certificate was given to 5 entrepreneurs
The number of SME entities that received the "Startup" certificate, which provides tax benefits for innovative activities, reached 110.
The Small and Medium Business Development Agency (SMB) awarded the "Startup" certificate to 5 more SMEs. With this, the number of SMEs that have received the "Startup" certificate has reached 110.
"Startup" certificates "Kipias" LLC's online platform facilitating repair-design work, Ramin Akbarov's digital business network platform, "Baku Carsharing Company" LLC's car rental software, "Pargour" LLC's parking software guarantee was provided for the projects of online services for specialists of "Yeni Zeon" LLC.
The "Startup" certificate exempts SME entities from profit and income tax on their income from innovation activities for a period of 3 years from the date of receipt of the certificate. Micro and small business entities whose projects are in the development stage can apply to KOBIA for a "Startup" certificate. The application form, other necessary documents, as well as detailed information about the relevant criteria can be found on the KOBIA website www.smb.gov.az.
It should be noted that in January-September 2023, KOBIA received 77 applications from micro and small entrepreneurs for the issuance of the "Startup" certificate. According to the "Criteria for determining a startup" approved by the Cabinet of Ministers' Decision dated January 29, 2021, 24 SMEs, 23 of which are micro and 1 are small entrepreneurs, were issued certificates based on the opinion of the Council of Experts. Projects that have received the "Startup" certificate include mobile applications and online services that include innovative solutions in fintech, education, healthcare, tourism, business digitalization, e-commerce.