DeepSeek süni intellekt modellərinin işlədilməsi üçün nəzərdə tutulmuş ilk xüsusi prosessorunu hazırlamağa başlayıb. Reuters-in məlumatına görə, çip istifadəçilərin sorğularını emal edən və cavablar yaradan inferens mərhələsi üçün nəzərdə tutulub. Şirkətin məqsədi NVIDIA və Huawei çiplərindən asılılığı azaltmaqdır.
Layihə hələ ilkin mərhələdədir. DeepSeek mikrosxem dizaynı, yarımkeçirici istehsalı və yaddaş texnologiyaları sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərlə danışıqlar aparır. Eyni zamanda startap son aylarda çip mühəndislərini açıq vakansiyalar paylaşmadan işə cəlb edib.
Oxşar strategiyanı OpenAI və Anthropic da izləyir. Hər iki şirkət süni intellekt modellərinin işlədiyi aparat infrastrukturuna daha çox nəzarət etmək üçün öz çiplərini hazırlayır.
Bununla belə, DeepSeek ABŞ-ın ixrac məhdudiyyətləri səbəbindən ən müasir AI sürətləndiricilərinə və yüksək məhsuldarlıqlı yaddaş texnologiyalarına çıxışda çətinliklərlə üzləşir. Reuters bildirir ki, şirkət paralel olaraq ilk dəfə xarici investisiya cəlb etməyə hazırlaşır. DeepSeek-in təxminən 52–59 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilməsi fonunda 7 milyard dollar investisiya toplamağı planlaşdırdığı bildirilir.

DeepSeek has begun developing its first dedicated processor designed to run artificial intelligence models. According to Reuters, the chip is designed for the inference stage, which processes user queries and generates answers. The company aims to reduce its dependence on NVIDIA and Huawei chips.
The project is still in its early stages. DeepSeek is in talks with companies operating in the fields of microcircuit design, semiconductor manufacturing and memory technologies. At the same time, the startup has been recruiting chip engineers in recent months without posting open vacancies.
A similar strategy is being pursued by OpenAI and Anthropic. Both companies are developing their own chips to give them more control over the hardware infrastructure on which artificial intelligence models run.
However, DeepSeek faces difficulties in accessing the most advanced AI accelerators and high-performance memory technologies due to US export restrictions. Reuters reports that the company is preparing to attract foreign investment for the first time in parallel. DeepSeek is reportedly planning to raise $7 billion in investment, at a valuation of approximately $52–59 billion.