DeepSeek R1 modeli təhlükəsizlik səbəbindən ABŞ tərəfindən qadağan edilib
Süni intellekt (AI) təhlükəsizliyi və etikası sahəsində fəaliyyət göstərən şirkət Anthropic-in CEO-su Dario Amodei DeepSeek-in R1 modelini təhlükəsizlik testindən keçirdiklərini və modelin nəticələrinin çox pis olduğunu bildirib. Bu testdə bioloji silahlarla bağlı nadir və təhlükəli məlumatlar aşkar olunub, həmçinin bu məlumatların heç bir bloklama olmadan yaradılması, yəni modelin bu cür məlumatları yaymaqda heç bir maneə ilə qarşılaşmaması, Anthropic üçün ciddi bir təhlükə olaraq qiymətləndirilib. Amodei bu testin bir hissəsi olaraq, müxtəlif Sİ modellərinin milli təhlükəsizlik risklərini qiymətləndirirlər və bu vəziyyətin DeepSeek üçün narahatlıq doğurduğunu söyləyib.
Amodei DeepSeek-in modellərinin bu gün təhlükəli olmadığını, amma gələcəkdə bu cür məlumatları yaratmağa və yaymağa imkan verə biləcəyini vurğulayıb. O, DeepSeek-in mühəndislərini çox bacarıqlı hesab etsə də, süni intellektin təhlükəsizliyi məsələlərinə daha ciddi yanaşmalarını məsləhət görüb.
Bu, yalnız Anthropic-in narahatlığı ilə bağlı deyil. Cisco şirkətinin təhlükəsizlik araşdırmaçıları da DeepSeek R1 modelinin heç bir təhlükəsiz keçid blokajını əngəlləmədiyini və 100% jailbreak uğuruna çatdığını açıqlayıb. Bu, həmçinin zərərli məlumatların yaranmasına və hüquqpozma fəaliyyətlərinə yol açır.
DeepSeek-in yüksəlişi təhlükəsizlik problemlərinə baxmayaraq, bir çox şirkət və hökumət orqanları tərəfindən qəbul edilməyə başlanıb. Məsələn, AWS və Microsoft bu modeli öz bulud platformalarına inteqrasiya etməyə başlayıb. Buna baxmayaraq, bəzi ölkələr və təşkilatlar, məsələn, ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələri və Pentaqon, DeepSeek-in istifadəsini qadağan etməyə başlayıb.
Amodei DeepSeek-in artıq ABŞ-ın ən güclü süni intellekt şirkətləri ilə rəqabət aparan yeni bir oyunçu olduğunu və bu vəziyyətin ciddi şəkildə nəzərə alınması gərəkdiyini bildirib.

The DeepSeek R1 model has been banned by the U.S. due to security concerns
Anthropic's CEO, Dario Amodei, stated that they tested DeepSeek's R1 model in a security evaluation, and the results were very poor. During the test, DeepSeek generated rare and dangerous information about biological weapons, and most concerningly, the model did this without any blocking mechanisms in place. This means the model faced no barriers in spreading such information, which is considered a serious threat to Anthropic. Amodei explained that these tests are part of Anthropic's efforts to assess the national security risks posed by various AI models, and this situation with DeepSeek raised significant concerns.
Amodei emphasized that DeepSeek’s models are not dangerous today, but they could potentially create and spread harmful information in the future. Although he praised DeepSeek's engineers as very skilled, he advised them to take AI safety matters more seriously.
This concern is not limited to Anthropic alone. Cisco’s security researchers also found that DeepSeek's R1 model failed to block any harmful prompts, achieving a 100% jailbreak success rate. This also opens the door to the generation of harmful information and illegal activities.
Despite these security issues, DeepSeek is rapidly gaining acceptance from many companies and government organizations. For instance, AWS and Microsoft have started integrating the model into their cloud platforms. However, some countries and organizations, such as the U.S. Navy and the Pentagon, have begun banning DeepSeek’s use.
Amodei acknowledged that DeepSeek is now a new competitor, on par with the top AI companies in the U.S., and this development should be taken seriously.