DeepSeek Sİ modelinin hazırlanmasına 294 min dollar xərcləyib
DeepSeek, öz populyar R1 modelinin hazırlanmasına (və ya öyrədilməsinə) 294 min dollar sərf etdiyini bildirib. Bu məbləğ, ABŞ-dəki rəqiblərinin xərclərinə nisbətən çox aşağıdır və bu, Çinin süni intellekt sahəsində necə bir üstünlüyə sahib olduğunu göstərir.
DeepSeek şirkəti R1 modelini hazırlamaq üçün 512 ədəd Nvidia H800 çipindən istifadə edib. Bu çiplər, ABŞ-nin ixracat qadağalarına görə Nvidia-nın məhz Çin bazarı üçün istehsal etdiyi məhsullardır.
Sem Altman 2023-cü ildə böyük Sİ modellərinin hazırlanmasının "100 milyon dollardan çox"a başa gəldiyini söyləmişdi, lakin dəqiq bir rəqəm bildirməmişdi. Bu məlumat, DeepSeek-in açıqlamasını daha da maraqlı edir.
ABŞ 2022-ci ildə Nvidia-nın ən güclü Sİ çipləri olan H100 və A100-ün Çinə ixracını qadağan etmişdi. Buna baxmayaraq, DeepSeek-in A100 çiplərinə sahib olması barədə şübhələr yaranmışdı. Ancaq şirkət bu çiplərdən sadəcə "kiçik miqyaslı sınaqlar" üçün istifadə etdiyini, əsas hazırlıq prosesinin isə 80 saat ərzində H800 çipləri ilə həyata keçirildiyini açıqlayıb.

19 September 2025 10:50
DeepSeek has announced that it spent $294,000 on developing (or training) its popular R1 model. This amount is significantly lower compared to the expenses of U.S. rivals, highlighting China’s advantage in the field of artificial intelligence.
To build the R1 model, DeepSeek used 512 Nvidia H800 chips. These chips are specifically manufactured by Nvidia for the Chinese market due to U.S. export restrictions.
In 2023, Sam Altman stated that developing large AI models costs “over $100 million”, though he did not provide an exact figure. This makes DeepSeek’s disclosure even more intriguing.
The U.S. banned the export of Nvidia’s most powerful AI chips — the H100 and A100 — to China in 2022. Despite this, there were suspicions that DeepSeek possessed A100 chips. However, the company explained that it only used them for “small-scale testing”, while the main training process was completed within 80 hours using H800 chips.