09 Oktyabr 2024 03:22
Rusiya Federasiyasının Rabitə, İnformasiya Texnologiyaları və Kütləvi Kommunikasiyalar üzrə Nəzarət Xidməti (Roskomnadzor) Discord platformasını qanunvericilik tələblərini pozduğuna və qanunsuz məlumatların yerləşdirilməsinə görə bloklayıb.
Roskomnadzor, Discord-un terrorçuluq və ekstremizmlə bağlı məqsədlər üçün istifadə olunduğunu, vətəndaşların bu cür fəaliyyətlərə cəlb edildiyini, eləcə də narkotiklərin satışına dair məlumatların yayılmasını qarşısını almaq üçün tələbləri yerinə yetirmədiyini bildirib. TASS və RİA Novosti Roskomnadzor-a istinadən bu məlumatı yayıb.
Regulyator, həmçinin, Discord-un 2023-cü ildə verilmiş məhkəmə qərarına məhəl qoymadığını qeyd edib. Həmin il məhkəmə, qanunsuz məlumatların silinməməsinə görə şirkətə 6 milyon rubl cərimə təyin etmişdi.
2024-cü ilin martında Discord platforması Rusiya sosial şəbəkə reyestrinə daxil edilmişdi. Bu reyestrdə iştirak edən platformalar, qanunsuz məzmunu müstəqil şəkildə aşkar edib bloklamaqla bağlı qanunu yerinə yetirməlidirlər. İyul ayından bəri Discord-a aid xidmət səhifələrində 17 link qanunsuz informasiya reyestrinə daxil edilib.
Sentyabrın 27-də "Kommersant" qəzeti xəbər verdi ki, yalnız həmin ayın 20-sindən etibarən Roskomnadzor qanun pozuntuları ilə bağlı beş qərar çıxarıb ki, bu da Discord-un Rusiyada bloklanması üçün əsas yarada bilər. Sonradan Moskvanın Taqanski Məhkəməsi şirkəti 3,5 milyon rubl cərimə edib.
Oktyabr ayında Roskomnadzor Discord-dan 947 qanunsuz materialın silinməsini tələb edib. Bu materialların uşaq pornosu, azyaşlıların qanunsuz fəaliyyətlərə cəlb olunması, ekstremizm və intihara çağırışlar, eləcə də narkotik və LGBT təbliğatı ilə bağlı olduğunu bildirib. Bu cür məzmunun bir qismi hələ də əlçatan idi.
**Qeyd:** Əgər çətin vəziyyətlə üzləşmisinizsə və yardıma ehtiyacınız varsa, xahiş olunur, psixoloji dəstək üçün əlaqə saxlayın. Rusiyada pulsuz qaynar xətlər və mərkəzlər fəaliyyət göstərir.

The Supervisory Service for Communications, Information Technologies and Mass Communications of the Russian Federation (Roskomnadzor) has blocked the Discord platform for violating legal requirements and posting illegal information.
Roskomnadzor said that Discord was used for purposes related to terrorism and extremism, that citizens were involved in such activities, as well as that it did not fulfill the requirements to prevent the dissemination of information about the sale of drugs. TASS and RIA Novosti reported this information with reference to Roskomnadzor.
The regulator also noted that Discord was ignoring a court order issued in 2023. That year, the court fined the company 6 million rubles for not deleting illegal data.
In March 2024, the Discord platform was included in the Russian social network registry. Platforms participating in this registry must comply with the law to independently detect and block illegal content. Since July, 17 links on Discord service pages have been entered into the illegal information register.
On September 27, the Kommersant newspaper reported that since the 20th of that month alone, Roskomnadzor has issued five decisions on violations of the law, which could be grounds for blocking Discord in Russia. Later, the Tagansky Court of Moscow fined the company 3.5 million rubles.
In October, Roskomnadzor demanded the removal of 947 illegal materials from Discord. He said that these materials are related to child porn, involvement of minors in illegal activities, extremism and suicide calls, as well as drug and LGBT propaganda. Some of this content was still available.
**Note:** If you are in a difficult situation and need help, please contact for psychological support. Free hotlines and centers operate in Russia.