Gəncədə Azərbaycan İnnovasiya Mərkəzinin açılışı baş tutub
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti (ADAU) ilə tərəfdaşlığı çərçivəsində ADAU-nun tərkibində Azərbaycan İnnovasiya Mərkəzi fəaliyyətə başlayıb. Mərkəzin əsas məqsədi Gəncə və ətraf bölgələrdən innovatorları bir araya gətirərək startap quruculuğu, startapların bazarlara və maliyyələşmə mexanizmlərinə əlçatanlığı, innovasiya sahəsində mentorluq və insan kapitalının inkişafına töhfə verməkdir.
Mərkəzin açılış tədbirində çıxış edən İRİA-nın sədr müavini Rəşad Xalıqov bu qəbildən olan mərkəzlərin məhz universitet mühitində fəaliyyət göstərməsinin xüsusi əhəmiyyətini vurğulayıb:
“İRİA olaraq universitetlərdə innovativ sahibkarlıq təfəkkürünün inkişafına dəstək göstərmək prioritetlərimiz arasındadır. Bu məqsədlə yaradılan innovasiya mərkəzləri dövlət-universitet-biznes əməkdaşlıq modelini gücləndirir və rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyatın formalaşmasına mühüm töhfə verir”.
ADAU-nun tərkibində Azərbaycan İnnovasiya Mərkəzi prototipləşdirmə, aparat təminatı dizaynı və tədqiqatlar üçün texniki avadanlıqlarla təchiz edilib. Mərkəzdə universitet tələbələri, proqram iştirakçıları və mərkəzdən istifadə edəcək şəxslər üçün kompüter laboratoriyası da mövcuddur. Bununla yanaşı, kovörkinq, toplantı, təqdimatlar, öyrənmə və təlim məqsədləri üçün şərait təmin edilib.
Çıxışlar zamanı, həmçinin bildirilib ki, digər universitetlərlə elmi layihələr, şirkətlərlə texnologiya transferi, startaplar üçün inkubasiya və akselerasiya proqramları, dövlət qurumları ilə STEM təşəbbüsləri və beynəlxalq qrant proqramlarına çıxış bu Mərkəzin fəaliyyətinin tərkib hissəsi olacaq.
Qeyd edək ki, İRİA-nın tərəfdaşlığı ilə ötən il Bakıda Azərbaycan İnnovasiya Mərkəzi və Sumqayıtda “Sumgait Innovation Hub”, 2025-ci ildə isə “Andersen Lab”, Naxçıvan Dövlət Universitetinin və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin tərkibində müvafiq olaraq innovasiya mərkəzləri yaradılıb.

The Azerbaijan Innovation Center Opens in Ganja
Within the partnership between the Innovation and Digital Development Agency (IRIA) and the Azerbaijan State Agricultural University (ADAU), the Azerbaijan Innovation Center has started operating under ADAU. The main goal of the Center is to bring together innovators from Ganja and surrounding regions, contributing to startup development, improving access to markets and financing mechanisms, providing mentorship in the field of innovation, and supporting human capital development.
Speaking at the opening ceremony, IRIA’s Deputy Chairman Rəşad Xalıqov emphasized the importance of establishing such centers within university environments.
“As IRIA, supporting the development of innovative entrepreneurial thinking in universities is among our priorities. Innovation centers created for this purpose strengthen the state-university-business cooperation model and play a crucial role in building a competitive economy,” he noted.
The Azerbaijan Innovation Center at ADAU is equipped with technical hardware for prototyping, hardware design, and research. The Center also includes a computer laboratory for university students, program participants, and other users. In addition, coworking, meeting, presentation, learning, and training spaces have been provided.
It was also highlighted during the speeches that scientific projects with other universities, technology transfer with companies, incubation and acceleration programs for startups, STEM initiatives with government institutions, and access to international grant programs will form part of the Center’s activities.
It should be noted that with IRIA’s partnership, the Azerbaijan Innovation Center in Baku and the Sumgait Innovation Hub in Sumqayit were launched last year, and in 2025, the “Andersen Lab”, as well as innovation centers at Nakhchivan State University and the Azerbaijan State Oil and Industry University, were established.