Div Academy-nin 2 məzunu Azərbaycanı beynəlxalq yarışda təmsil etmə şansı qazanıb!
WorldSkills Azerbaijan / Veb texnologiyaları üzrə milli yarışın 1-ci və 2-ci yerlərinin sahibi Div Academy məzunu olub.
Qeyd edək ki, layihə Azərbaycanda "Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi"nin təşkilatçılığı ilə keçirilir.
Dünyada “WorldSkills” hərəkatı əmək bazarının tələblərinə və qlobal standartlara uyğun peşəkarlar yetişdirmək imkanı yaradır.
İlk dəfə 2022-ci ildə Azərbaycan komandası Koreyada, daha sonra İsveçrədə beynəlxalq “WorldSkills Competition Special Edition 2022” yarışlarında iştirak edib.

2 graduates of Div Academy got a chance to represent Azerbaijan in an international competition!
The 1st and 2nd places of the WorldSkills Azerbaijan / National Web Technologies Competition were won by Div Academy graduates.
It should be noted that the project is organized in Azerbaijan by the "State Agency for Vocational Education under the Ministry of Science and Education".
The "WorldSkills" movement in the world creates an opportunity to train professionals in accordance with the requirements of the labor market and global standards.
For the first time in 2022, the Azerbaijani team participated in the international "WorldSkills Competition Special Edition 2022" competitions in Korea, and then in Switzerland.