Sloveniya Azərbaycanın Avropaya uzanan yaşıl enerji layihəsinə qoşulmağa hazır olduğunu bildirib
Sloveniya hökuməti Azərbaycanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən Qara Dəniz Enerji Kabeli layihəsinə qoşulmaq istədiyini bəyan edib. Bu layihə Azərbaycanın yaşıl enerjisini – xüsusilə külək və günəş enerjisini – Gürcüstan və Qara Dəniz üzərindən Rumıniya və oradan da Avropa İttifaqına çatdırmaq məqsədi daşıyır. Layihə Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan arasında imzalanmış strateji razılaşma əsasında həyata keçirilir və Avropanın enerji təhlükəsizliyi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Sloveniya rəsmiləri bildiriblər ki, onlar təkcə bu kabel layihəsinə deyil, eyni zamanda hidrogen enerjisi, ağıllı enerji şəbəkələri və bərpa olunan enerji texnologiyaları üzrə birgə elmi-tədqiqat və inkişaf (R&D) əməkdaşlıqlarına da açıqdırlar. Bu da iki ölkə arasında yaşıl enerji sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün yeni imkanlar yaradır.
Sloveniya Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi etməsini yüksək qiymətləndirərək, ölkənin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə və beynəlxalq yaşıl enerji gündəminin irəlilədilməsində liderlik rolunu təqdir edib. Bəyanatda qeyd olunub ki, Azərbaycan tərəfindən irəli sürülən bu təşəbbüslər, enerji keçidi və dayanıqlı gələcək baxımından mühüm nümunə təşkil edir.
Hazırda Qara Dəniz Enerji Kabeli layihəsinin texniki və maliyyə detalları üzərində işlər davam etdirilir. Layihənin həyata keçirilməsi nəticəsində hər il 4 GW-a yaxın yaşıl enerji Avropaya ixrac ediləcək və bu, Azərbaycanın beynəlxalq enerji bazarındakı mövqeyini daha da gücləndirəcək.
Sloveniyanın bu əməkdaşlığa maraq göstərməsi, Azərbaycanın enerji diplomatiyasının uğurlu nəticələrindən biri kimi qiymətləndirilir.

The Slovenian Government expresses interest in joining the Black Sea Energy Cable project
The Slovenian government has announced its interest in joining the Black Sea Energy Cable project, initiated by Azerbaijan. This strategic initiative aims to transport Azerbaijan’s green energy—particularly wind and solar power—through Georgia and across the Black Sea to Romania, and from there to the European Union. The project is being implemented based on a strategic agreement signed between Azerbaijan, Georgia, Romania, and Hungary, and holds significant importance for Europe’s energy security.
Slovenian officials have stated that their interest extends beyond the cable project itself. They have also expressed openness to joint research and development (R&D) cooperation in the fields of hydrogen energy, smart grids, and renewable energy technologies. This opens up new opportunities for expanding green energy collaboration between the two countries.
Slovenia has also praised Azerbaijan’s role as host of COP29, commending the country’s leadership in combating climate change and advancing the international green energy agenda. The statement emphasized that Azerbaijan’s initiatives in this field serve as an important example of energy transition and sustainable development.
Currently, technical and financial preparations for the Black Sea Energy Cable project are ongoing. Once implemented, the project is expected to export nearly 4 GW of green energy to Europe annually, further strengthening Azerbaijan’s position in the international energy market.
Slovenia’s interest in this collaboration is seen as a successful outcome of Azerbaijan’s proactive energy diplomacy.