DOGE yeni süni intellekt aləti ilə federal qaydaların ləğvini planlaşdırır
ABŞ-nin Hökumət Effektivliyi Departamenti (DOGE) yeni süni intellekt (AI) aləti vasitəsilə federal hökumətin qayda və qanunlarının yarısını ləğv etməyi planlaşdırır. The Washington Post qəzetinin məlumatına görə, bu məqsədlə yaradılan “DOGE AI Deregulation Decision Tool” aləti 200 minə yaxın federal qaydanı təhlil edərək, artıq qanunla tələb olunmayanları müəyyən edir.
1 iyul tarixli təqdimatda qeyd olunur ki, bu layihə artıq müəyyən qurumlarda tətbiq olunmağa başlanıb. Məlumata görə, alət ABŞ Mənzil və Şəhərsalma Departamentində istifadə olunub və İstehlakçı Maliyyə Müdafiə Bürosunda ləğv edilən bütün qaydalar məhz bu AI vasitəsi ilə hazırlanıb.
DOGE-nin hədəfi Donald Trampın prezidentliyə qayıdışının birinci ildönümünə qədər federal qaydaların yarısını ləğv etməkdir.
Ağ Evin nümayəndəsi The Washington Post qəzetinə açıqlamasında bildirib ki, bu sahədə hələlik rəsmi şəkildə təsdiqlənmiş plan yoxdur. Buna baxmayaraq, DOGE komandasını “öz sahəsinin ən bacarıqlı mütəxəssisləri” adlandırıb.
Qeyd edək ki, DOGE əvvəllər də müxtəlif süni intellekt alətləri hazırlayıb. Onlardan biri Veteranlar İşləri Departamenti ilə bağlı müqavilələrin məbləğini səhv göstərdiyi üçün tənqid olunmuşdu. Bu, alətin bəzən “hallüsinasiyalar” – yəni reallıqdan uzaq, səhv məlumatlar verməsi ilə bağlı idi.
Yeni alət dövlət idarəçiliyində səmərəliliyin artırılması məqsədi daşısa da, onun qaydaların ləğvi zamanı hansı meyarlara əsaslandığı və hüquqi nəticələrinin necə olacağı hələlik aydın deyil. Bu səbəbdən bəzi ekspertlər bu alətlə bağlı ehtiyatlı yanaşmağa çağırırlar.

DOGE plans to eliminate Federal Regulations with new AI tool
The United States Department of Government Efficiency (DOGE) is aiming to eliminate half of the federal government’s rules and regulations through the use of a new artificial intelligence (AI) tool. According to The Washington Post, the tool—named the “DOGE AI Deregulation Decision Tool”—has been developed to analyze nearly 200,000 federal regulations and identify those that are no longer legally required.
A presentation dated July 1 indicates that the project is already underway in certain agencies. The AI tool has reportedly been used at the U.S. Department of Housing and Urban Development (HUD) and has written all deregulation measures at the Consumer Financial Protection Bureau (CFPB).
DOGE’s goal is to cut half of all federal regulations by the first anniversary of Donald Trump’s return to office.
A White House spokesperson told The Washington Post that no official plan has been approved yet. However, the DOGE team was described as “the best and brightest in the business.”
It’s worth noting that DOGE has previously developed various AI tools. One such tool was criticized for providing incorrect information about the size of contracts at the Department of Veterans Affairs. This issue stemmed from the AI “hallucinating”—producing false or misleading information.
While the new tool is designed to improve efficiency in government operations, experts remain cautious. There are still questions about the criteria used to determine which regulations should be eliminated and the legal implications of such decisions. As a result, some experts are calling for a more careful and transparent approach.