"Yandex" 2026-cı ildə Moskvada adi sərnişinlər arasında robotaksi xidmətini sınaqdan keçirməyi planlaşdırır. Şirkətin planına görə, avtomobillərdə hələlik sükan arxasında sınaq sürücüsü olacaq.
"Yandex Taksi"nin rəhbəri Aleksandr Anikin bildirib ki, sərnişinlərə avtonom taksi təsadüfi şəkildə təyin ediləcək, lakin istəsələr, bu cür səfərdən imtina edə biləcəklər.
İlk mərhələdə robotaksilər şəhərin bir neçə rayonunda — real nəqliyyat tələbatını ödəməyə imkan verəcək qədər geniş ərazidə — istifadəyə veriləcək. Şirkətin hesablamalarına əsasən, belə taksilərdə gediş haqqı adi avtomobillərlə eyni olacaq.
Qəzalar zamanı məsuliyyət məsələsi hələ tənzimlənməyib. Anikinə görə, əgər hadisə “konstruktiv” səbəbdən baş verərsə, məsuliyyət istehsalçının, “istismar” zamanı yaranan problemlərdə isə operatorun üzərinə düşməlidir.
"Yandex" 2017-ci ildən bəri avtonom nəqliyyat vasitələri üzərində işləyir. Rusiyada ilk sınaqlar 2018-ci ildə İnnapolis və Moskvada keçirilmişdi. 2023-cü ilin iyununda şirkət Moskvanın Yasenevo rayonunda, oktyabrda isə Sirusda robotaksi xidmətini test rejimində işə salmışdı.

Yandex to begin robotaxi testing in 2026
Yandex plans to test its robotaxi service among ordinary passengers in Moscow in 2026. According to the company's plan, the cars will have a test driver behind the wheel for now.
The head of Yandex Taxi, Alexander Anikin, said that passengers will be randomly assigned to an autonomous taxi, but they will be able to refuse such a trip if they wish.
At the first stage, robotaxi will be launched in several districts of the city - in an area large enough to meet real transport demand. According to the company's calculations, the fare for such taxis will be the same as for regular cars.
The issue of liability in the event of accidents has not yet been regulated. According to Anikin, if the incident occurred for a "constructive" reason, the manufacturer should be responsible, and in the event of problems arising during "operation", the operator.
Yandex has been working on autonomous vehicles since 2017. The first tests in Russia were held in 2018 in Innapolis and Moscow. In June 2023, the company launched a robotaxi service in a test mode in the Yasenevo district of Moscow, and in October in Sirus.