Rəşad Nəbiyev Astana HUB-ı ziyarət edib
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə birlikdə Astana Hub beynəlxalq innovasiya mərkəzini ziyarət edib və Qazaxıstanın startap ekosisteminin nümayəndələri ilə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə arasında rəqəmsal əməkdaşlığın genişləndirilməsi, texnologiya və innovasiya sahələrində yeni inkişaf istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi əsas müzakirə mövzusu olub. Tərəflər startaplar, rəqəmsal infrastruktur və uzunmüddətli tərəfdaşlıq imkanlarını da dəyərləndiriblər.
Azərbaycan nümayəndə heyətinə Qazaxıstanda artıq tətbiq olunan bir sıra innovativ həllər təqdim edilib. Onlar arasında Biny (rəqəmsal logistika platforması), Codiplay (uşaqlara proqramlaşdırma və robot texnologiyalarını öyrədən sistem), beynəlxalq taksi xidməti inDrive, AMAN SOS təcili yardım xidməti, Yume icarə platforması, həmçinin süni intellekt əsaslı WeGlobal AI və Shai Pro kimi texnoloji layihələr yer alıb.
Astana Hub nümayəndələri klasterin missiyası, infrastrukturu və startaplar üçün təqdim etdiyi imkanlar barədə ətraflı məlumat veriblər. Qurumun beynəlxalq texnoloji komandalar üçün start nöqtəsinə çevrildiyi və Azərbaycanın rəqəmsal ekosistemi ilə əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlı olduğu qeyd olunub.
Qeyd edək ki, Azərbaycan və Qazaxıstan strateji tərəfdaşlıq münasibətlərini ənənəvi enerji və logistika sahələrindən kənara çıxararaq, texnologiya, startap ekosistemləri və rəqəmsal transformasiya istiqamətində də fəal şəkildə inkişaf etdirirlər.

Rashad Nabiyev visited Astana HUB
The Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev, together with his delegation, visited the Astana Hub international innovation center and met with representatives of the startup ecosystem of Kazakhstan.
During the meeting, the main topic of discussion was the expansion of digital cooperation between the two countries, the identification of new development directions in the fields of technology and innovation. The parties also evaluated the opportunities for startups, digital infrastructure and long-term partnership.
The Azerbaijani delegation was presented with a number of innovative solutions already implemented in Kazakhstan. Among them were Biny (digital logistics platform), Codiplay (a system that teaches children programming and robotics), the international taxi service inDrive, the AMAN SOS emergency service, the Yume rental platform, as well as technological projects based on artificial intelligence such as WeGlobal AI and Shai Pro.
Representatives of Astana Hub provided detailed information about the mission of the cluster, its infrastructure and the opportunities it provides for startups. It was noted that the institution has become a starting point for international technology teams and is interested in expanding cooperation with the digital ecosystem of Azerbaijan.
It should be noted that Azerbaijan and Kazakhstan are actively developing their strategic partnership beyond the traditional energy and logistics sectors, also in the areas of technology, startup ecosystems, and digital transformation.