Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu (ARDNF) dünya nəhəngi olan “Tesla” və “İntel” şirkətlərinin səhmlərinə investisiya yatırıb.
Məlumata görə, Dövlət Neft Fondu öz yatırımlarını İnvestisiya Siyasəti və Qaydalarına uyğun şəkildə həyata keçirir və mövcud İnvestisiya Siyasətinə əsasən ARDNF investisiya portfelinin məcmu dəyərinin 25 faizinədək hissəsini səhm alt portfelinə (pay fondları daxil olmaqla) yatırım edə bilər. Həmçinin bildirilib ki, ARDNF birjada kotirovka olunan səhmlərə investisiya çərçivəsində bazar kapitalizasiyasına görə dünyanın inkişaf etmiş ölkələrinin ən iri şirkətləri özündə ehtiva edən “MSCI World” indeksini izləyir və bu kontekstdə indeksin tərkibinə daxil olan bütün şirkətlərin çəkilərinə uyğun investisiya edir.
Qeyd edilib ki, ARDNF-nin səhm portfelinin tərkibində “Tesla”nın 84 milyon dollar, “İntel” şirkətinin isə 31 milyon dollar səhmləri mövcuddur. “Onların ARDNF-nin kotirovka olunan səhm portfelindəki payı 0,7 faiz və 0,2 faiz təşkil edir. Həmçinin onu da qeyd etmək istərdik ki, gələcəkdə də qeyd edilən “Tesla” və “İntel” şirkətlərinin və digər İT şirkətlərinin ARDNF-nin səhm portfelində olan çəkiləri “MSCI World” indeksinin tərkibinə uyğun şəkildə dəyişəcək”, - deyə bildirilib.

The State Oil Fund bought the shares of "Tesla" and "Intel" companies
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFDF) has invested in the shares of world giants "Tesla" and "Intel".
According to information, the State Oil Fund carries out its investments in accordance with the Investment Policy and Rules, and according to the current Investment Policy, SOFAZ can invest up to 25 percent of the total value of the investment portfolio in the stock sub-portfolio (including mutual funds). It was also stated that SOFAZ follows the "MSCI World" index, which includes the largest companies of the world's developed countries by market capitalization, within the framework of investing in shares quoted on the stock exchange, and in this context, invests according to the weights of all companies included in the index.
It was noted that the share portfolio of SOFAZ includes $84 million worth of "Tesla" shares and $31 million worth of "Intel" shares. "Their share in the quoted stock portfolio of SOFAZ is 0.7 percent and 0.2 percent. We would also like to note that in the future, the weights of the mentioned Tesla and Intel companies and other IT companies in the stock portfolio of SOFAZ will change in accordance with the composition of the MSCI World index," it was reported.