Dövlət qurumu Google ilə əməkdaşlığı müzakirə edir
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) ilə “Google” şirkətinin Mərkəzi Asiya, Qafqaz, inkişaf etməkdə olan ölkələr, hökumətlə əlaqələr və dövlət siyasəti üzrə rəhbəri Olqa Skoroxodova arasında görüş keçirilib. COP29 sammiti çərçivəsində baş tutan, müxtəlif təşəbbüs və əməkdaşlıq üçün potensial istiqamətlərin müzakirə edildiyi görüşdə Azərbaycan Süni İntellekt Laboratoriyası, o cümlədən Elm və Təhsil Nazirliyinin Təhsil Sisteminin İnformasiyalaşdırılması İdarəsinin nümayəndələri də iştirak ediblər.
Görüş zamanı “Google”un inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün nəzərdə tutduğu qlobal “AI Sprinters Framework” proqramı əsasında Azərbaycanın Milli Süni İntellekt Strategiyasının inkişafı üzrə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib. “Google”, həmçinin tələbə və mütəxəssislərin süni intellekt və bulud texnologiyası bacarıqlarının inkişafını əhatə edən təşəbbüslərini təqdim edib. Bu təşəbbüslər vasitəsilə universitet və texnologiya icmaları ilə sıx əlaqələrin qurulmasının mümkünlüyü qeyd olunub.
Bildirilib ki, bu əməkdaşlıq Azərbaycanda rəqəmsal ekosistemin inkişafına mühüm töhfə verəcək, innovasiyaların sürətləndirilməsi və dayanıqlı inkişafı üçün süni intellektdən istifadənin optimallaşdırılması baxımından yeni imkanlar yaradacaq.
Müzakirələr zamanı tərəflər süni intellekt və rəqəmsal innovasiyalar sahəsində regional əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıblar. Qeyd edilib ki, süni intellekt üzrə əməkdaşlıq Azərbaycanı bu istiqamətdə regional mərkəz olaraq mövqeləndirmək potensialına malikdir.

State agency discusses cooperation with Google
A meeting was held between the Innovation and Digital Development Agency (IDIA) and Olga Skorokhodova, Head of Central Asia, Caucasus, Developing Countries, Government Relations and Public Policy at Google. The meeting, which took place within the framework of the COP29 summit and discussed various initiatives and potential areas for cooperation, was also attended by representatives of the Azerbaijan Artificial Intelligence Laboratory, as well as the Department of Informatization of the Education System of the Ministry of Science and Education.
During the meeting, the prospects for cooperation in the development of the National Artificial Intelligence Strategy of Azerbaijan based on the global “AI Sprinters Framework” program designed by Google for developing countries were discussed. Google also presented its initiatives covering the development of students and specialists’ skills in artificial intelligence and cloud technology. The possibility of establishing close ties with universities and technology communities through these initiatives was noted.
It was noted that this cooperation will make a significant contribution to the development of the digital ecosystem in Azerbaijan and create new opportunities in terms of optimizing the use of artificial intelligence for accelerating innovation and sustainable development.
During the discussions, the parties emphasized the importance of regional cooperation in the field of artificial intelligence and digital innovations. It was noted that cooperation on artificial intelligence has the potential to position Azerbaijan as a regional hub in this direction.