Bakıda keçirilən "Critical Infrastructure Defence Challenge 2025” (CIDC 2025) tədbirində kiber təhlükəsizlik sahəsində aktual məsələlər müzakirə edilib. Konfransın panel müzakirələri zamanı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Kibertəhlükəsizlik əməliyyatları mərkəzinin rəisi Davud Rüstəmov süni intellektin cinayətkarlıqda istifadəsi ilə bağlı maraqlı məqamlara toxunub.
Moderatorun "süni intellektin imkanlarından istifadə etməklə həyata keçirilən kiberhücumlara, eləcə də müxtəlif növ cinayətkarlığa qarşı mübarizəyə dair hansı addımlar atılır?" sualını cavablandıran D. Rüstəmov, bütün sahələrdə müşahidə olunan Sİ həllərinin tətbiqi trendinin sürətlə artdığını vurğulayıb. Eyni zamanda, süni intellektin cinayət məqsədləri üçün istifadəsinə dair maraqların da artım dinamikasını qeyd edib.
DTX rəisinin sözlərinə görə, süni intellektdən istifadə edilməklə həyata keçirilən kibercinayətkarlıq və digər növ cinayət halları DTX tərəfindən nəzarətdə saxlanılır. O, dünyada süni intellektdən istifadə edilməklə törədilən təxribat xarakterli cinayətlərin miqyasında diqqətçəkən artım dinamikasının müşahidə edildiyini bildirib.
D. Rüstəmov, əməliyyat şəraitinə nəzarət zamanı əldə olunan təcrübənin, eləcə də tərəfdaş xarici xüsusi xidmət orqanları ilə aparılan əməkdaşlığın bu qənaəti daha da gücləndirdiyini qeyd edib. O, misal olaraq xaricdə aparılan araşdırmaların birində Böyük Dil Modelinin (LLM – Large Language Model) qanunsuz istifadəsinə dair halların aşkarlandığını vurğulayıb. Rəis bildirib ki, bu cür hallar cinayətkar şəbəkələrə təxribat cinayətlərinin törədilməsi üçün daha mürəkkəb ssenarilər hazırlamağa imkan verir.

DST: Cases of AI being used for criminal purposes are increasing
At the “Critical Infrastructure Defence Challenge 2025” (CIDC 2025) held in Baku, current issues in the field of cybersecurity were discussed. During the panel discussions, Davud Rüstəmov, head of the Cybersecurity Operations Center at the State Security Service (DST), highlighted notable points regarding the use of artificial intelligence (AI) in criminal activities.
Answering the moderator’s question on steps being taken to combat cyberattacks and other crimes leveraging AI, Rüstəmov emphasized the rapidly growing trend of AI solutions being applied across various sectors. At the same time, he noted an increase in interest in using AI for criminal purposes.
According to Rüstəmov, cybercrime and other offenses committed using AI are monitored by DST. He observed a significant rise in incidents of AI-enabled malicious activities worldwide.
Rüstəmov added that the experience gained from operational oversight, along with cooperation with foreign intelligence and security partners, strengthens this assessment. He cited an example from an international investigation in which the illegal use of Large Language Models (LLMs) was detected. Such cases, he noted, enable criminal networks to develop more sophisticated scenarios for sabotage and illicit activities.