Duolingo süni intellektə keçid edərək əməkdaş heyətini ixtisar edir
Texnologiya və təhsil dünyasının tanınmış adı Duolingo, bu həftə açıqladığı qərarla insan işçi qüvvəsini süni intellektlə əvəzləmə planlarını rəsmən bəyan edib və özünü “AI-first” şirkəti elan edib. Bu, bir çox mütəxəssis tərəfindən süni intellektin yaratdığı iş yerləri böhranının artıq baş verdiyinin göstəricisi kimi qiymətləndirilir.
Jurnalist Brian Merchant, bu qərarı tənqid edərək bildirib ki, Duolingo-nun insan işçiləri süni intellektlə əvəz etməsi yeni deyil. Onun sözlərinə görə, şirkət artıq 2023-cü ilin sonunda tərcüməçilərin təxminən 10%-ni, 2024-cü ilin oktyabrında isə yazıçıları ixtisar etmiş və bu rolları süni intellektə həvalə etmişdi.
Merchant, həmçinin The Atlantic tərəfindən yayımlanan hesabatlara istinad edərək qeyd edir ki, ABŞ-da yeni məzun olan gənclər arasında işsizlik səviyyəsi qeyri-adi dərəcədə yüksəkdir. Bu vəziyyətin əsas səbəblərindən biri kimi şirkətlərin aşağı səviyyəli ofis işlərini süni intellektlə əvəz etməsi və ya AI texnologiyasına yönəltdikləri maliyyənin yeni işçilərin işə götürülməsinə mane olması göstərilir.
Onun fikrincə, bu böhran birbaşa texnologiyanın deyil, idarəedicilərin verdiyi qərarların nəticəsidir. Şirkət rəhbərləri əmək xərclərini azaltmaq və təşkilatlar üzərində nəzarəti gücləndirmək məqsədilə insan işçiləri kənarlaşdırırlar. Bu isə yaradıcı sənayelərdə iş yerlərinin azalması, freelance rəssam, yazıçı və illüstratorların gəlirlərinin enməsi və ümumilikdə işə götürülən insan sayının azalması kimi nəticələrə gətirib çıxarır.
Merchant ironiya ilə əlavə edir:
“Süni intellektin iş böhranı Skynet kimi robotların işğalı deyil. Bu, ‘AI-first strategiyası’ adı altında minlərlə insanı işdən çıxaran korporativ rəhbərlərin qərarlarıdır.”
Bu inkişaflar, süni intellektin imkanları ilə yanaşı, onun sosial və iqtisadi nəticələri üzərində dərin düşünmək zərurətini bir daha gündəmə gətirir.

Tech and education giant Duolingo announced this week that it is officially transitioning toward becoming an “AI-first” company, replacing human roles with artificial intelligence. The decision, seen by many experts as evidence that the AI-driven employment crisis is no longer a distant threat but a present reality, has drawn sharp criticism.
Journalist Brian Merchant highlighted that Duolingo’s use of AI to replace human workers is not new. He noted that the company had already laid off approximately 10% of its translation contractors in late 2023, followed by a second wave of layoffs affecting writers in October 2024. In both cases, those roles were replaced by AI systems.
Merchant also referenced reporting by The Atlantic, which points to unusually high unemployment rates among recent college graduates in the U.S. One major explanation, he argued, is that companies are increasingly using AI to replace entry-level white-collar jobs or diverting hiring budgets toward AI development, reducing the demand for new human employees.
He further emphasized that the crisis is not a result of AI technology itself, but of executive decision-making aimed at reducing labor costs and tightening organizational control. The consequences, he said, are visible in shrinking job opportunities in creative industries, declining incomes for freelance artists, writers, and illustrators, and an overall decrease in human hiring.
“This AI jobs crisis isn’t some Skynet-style robot apocalypse,” Merchant wrote. “It’s executives waving the banner of an ‘AI-first strategy’ while laying off thousands.”
These developments underscore the growing need to examine not just the capabilities of artificial intelligence, but also its broader economic and social implications.