Sem Altman beyinə çip yerləşdirən yeni startap üzərində çalışır. Adının Merge Labs olduğu deyilən bu startap, insanların düşüncələri ilə kompüterləri birbaşa idarə etməsini mümkün edən texnologiyalar hazırlamaq niyyətindədir.
Bu yeni layihə, İlon Mask-ın Neuralink şirkətinə rəqib olacaq. Neuralink artıq iflicli xəstələrin sadəcə düşüncələri ilə kompüterləri və smartfonları idarə etməsinə nail olub. Neuralink bu yaxınlarda 600 milyon dollar investisiya alıb və şirkətin dəyəri 9 milyard dollar qiymətləndirilir.
Mənbələrə görə, Merge Labs-ın maliyyəsinin bir hissəsi OpenAI tərəfindən verilə bilər. Merge Labs həmçinin Alex Blania ilə işləyir. Blania, Altman-ın “Tools for Humanity” layihəsini idarə edir. Sem Altman əvvəllər "The Merge" texnologiyasının insan həyatını kökündən dəyişdirəcəyini və gələcəkdə insanların öz inkişaflarını yaratmasına imkan verəcəyini demişdi. Merge Labs-ın da məqsədi məhz bu cür texnologiyaları inkişaf etdirməkdir.
Hələ ki, nə Merge Labs-ın özü, nə də OpenAI bu mövzu ilə bağlı rəsmi açıqlama verməyib. Amma görünən odur ki, Sem Altman bu sahədə İlon Mask ilə rəqabətə girməyə hazırlaşır.

13 August 2025 13:36
Sam Altman is reportedly working on a new startup called Merge Labs. The company's goal is to create technology that connects the human brain directly to computers using implants. This would allow people to control devices with just their thoughts.
This project puts Altman in direct competition with Elon Musk, who has his own brain-chip company, Neuralink. Neuralink has already made headlines by successfully implanting chips in people with paralysis, enabling them to control computers and smartphones with their minds. The company recently raised $600 million, bringing its total value to about $9 billion.
According to reports, a portion of the funding for Merge Labs may come from OpenAI itself. Altman has previously written about a concept he calls "The Merge," where he discusses how this kind of technology could fundamentally change human life and allow people to "create their own evolution." This new startup seems to be a step towards making that vision a reality.
While there's been no official announcement from Merge Labs or OpenAI yet, it's clear that the rivalry between Sam Altman and Elon Musk is now extending beyond artificial intelligence and into the field of brain-computer interfaces.