Starlink artıq Qazaxıstanda rəsmi fəaliyyətə başladı
Qazaxıstan vətəndaşları artıq Starlink internetini qanuni şəkildə ala, istifadə edə və Starlink avadanlıqlarını qeydiyyata sala biləcəklər. Bu barədə Rəqəmsal İnkişaf, İnnovasiyalar və Aerokosmik Sənaye Naziri Caslan Madiyev Facebook səhifəsində məlumat verib.
Nazir bildirib ki, bir il ərzində Starlink ilə dövlət qurumları və tənzimləyicilər arasında danışıqlar aparılıb və bu gün Starlink Qazaxıstanı rəsmi fəaliyyət xəritəsinə əlavə edib.
Rəsmi status o deməkdir ki, vətəndaşlar Starlink avadanlıqlarını qanunlara uyğun şəkildə əldə edib istifadə edə biləcəklər. İnternetə qoşulma Starlink-in istifadəçi avadanlığı vasitəsilə həyata keçiriləcək.
Qazaxıstanda Starlink-in rəsmi satışının bu ilin üçüncü rübündə başlayacağı əvvəlcədən elan olunmuşdu. İyunda nazirlik və Starlink şirkəti, ölkədə peyk interneti xidməti göstərərkən qanunlara əməl olunması barədə razılaşma imzalayıb.
Xatırladaq ki, 2023-cü ilin oktyabrında test rejimində 10 kənd məktəbi Starlink vasitəsilə sürətli internetə qoşulmuşdu. 2024-cü ilin fevralında isə ölkəyə 500 ədəd avadanlıq gətirilmişdi. Məktəblərin Starlink ilə internetə qoşulması dövlət büdcəsinə təxminən 5 milyon dollara başa gəlir.

Starlink has officially started operating in Kazakhstan
Kazakh citizens can now legally buy, use, and register Starlink equipment. This was announced on Facebook by the Minister of Digital Development, Innovation, and Aerospace Industry, Caslan Madiyev.
The minister stated that over the past year, negotiations had been held between Starlink, government agencies, and regulators, and today Starlink has officially added Kazakhstan to its service coverage map.
The official status means that citizens will be able to obtain and use Starlink equipment in accordance with the law. Connection to the satellite internet will be carried out via Starlink’s user equipment.
It had been previously announced that official sales of Starlink in Kazakhstan would begin in the third quarter of this year. In June, the ministry and Starlink signed an agreement to ensure the company complies with Kazakh laws when providing satellite internet in the country.
It is worth noting that in October 2023, 10 rural schools were connected to high-speed internet using Starlink in a pilot program. In February 2024, 500 units of Starlink equipment were delivered to the country. Connecting schools to Starlink internet costs the state budget approximately $5 million.