13 Avqust 2025 12:53
“Perplexity” Google-un məşhur “Chrome” brauzerini 34,5 milyard dollara almaq istəyir. Təklifin əsas şərtlərinə brauzerin əsasını təşkil edən açıq mənbəli Chromium layihəsinin qorunması və ona əlavə 3 milyard dollar investisiya qoyulması daxildir.
Perplexity həmçinin istifadəçilərin brauzer ayarlarını dəyişməyəcəyini və axtarış sisteminin Google olaraq qalacağını, öz süni intellekt axtarış sistemini standart etməyəcəyini vəd edir.
Bu təklifin verilməsinin əsas səbəbi, ABŞ-də gedən məhkəmə işidir. Belə ki, ABŞ hökuməti Google-u internet axtarış bazarında təkbaşına hökmranlıq etməkdə, yəni inhisar yaratmaqda günahlandırır. Məhkəmənin qərarına əsasən, Google məcburən "Chrome" brauzerini sata bilər. Google bu qərara razılaşmır və məhkəmədə sona qədər mübarizə aparacağını deyir.
"Chrome" isə sıradan bir brauzer deyil. O, hazırda dünya bazarının 68%-nə sahibdir və ən çox istifadə edilən brauzerdir. Ona görə də, əgər məhkəmə onun satılmasına qərar versə, başqa böyük şirkətlər də bu fürsətdən istifadə edib onu almaq üçün təkliflər irəli sürəcəklər.
Perplexity indiyə qədər investorlardan 1,5 milyard dollar pul toplayıb və dəyəri 18 milyard dollara çatıb. Ötən ay startap öz “Comet” brauzerini təqdim edib və TikTok ilə birləşmə üçün də təklif vermişdi.

Perplexity aims to acquire Google’s Chrome Browser for $34.5 billion
“Perplexity” has proposed to buy Google’s widely used “Chrome” browser for $34.5 billion. The offer includes commitments to preserve the open-source Chromium project that underpins the browser and to invest an additional $3 billion into it.
Perplexity has also pledged not to change users’ browser settings, including keeping Google as the default search engine, and not to make its own AI-powered search system the default.
This move comes amid the U.S. Department of Justice’s antitrust case against Google. The company has rejected the sale and stated that it will contest the ruling in court. Chrome currently holds a 68% share of the global browser market. If the court orders the sale, other companies are also expected to submit offers.
Although Perplexity is still a startup, it is considered a strong player. The company has raised approximately $1.5 billion from investors, with a current valuation of $18 billion. Last month, Perplexity launched its own “Comet” browser and also submitted a bid to merge with TikTok. These moves signal the company’s ambition to expand its presence in the AI-powered search market.