ElevenLabs Sİ ilə məşhurların səslərinin satış marketpleysini təqdim edib
ElevenLabs yeni platformasını — Iconic Voice Marketplace adlı Süni İntellekt (Sİ) əsaslı səs marketpleysini təqdim edib. Bu platforma brendlərə məşhurların Sİ vasitəsilə yaradılmış səslərini reklam və audio layihələrdə qanuni şəkildə istifadə etməyə imkan verir.
Sistemin işləmə prinsipi sadədir: səsin sahibi və ya onun varisləri rəsmi icazə verir, bundan sonra ElevenLabs həmin səsi rəqəmsal modelə çevirir və kommersiya istifadəsi üçün təqdim edir. İstifadəçilər lazımi səsi seçərək onun istifadəsinə görə ödəniş edə biləcəklər.
Hazırda bazada 28 səs mövcuddur. Onlar arasında Maykl Keyn, Liza Minnelli, Art Garfankel, eləcə də tarixi şəxslər — Mark Tven və Alan Tyurinq kimi adlar var.
Maykl Keyn layihə ilə bağlı bildirib ki, bu texnologiyanı aktyorlara alternativ kimi deyil, hekayəçilərin imkanlarını genişləndirən vasitə kimi görür.
Şirkət qeyd edib ki, bütün səslər sahiblərinin və ya nümayəndələrinin razılığı ilə istifadə olunur. ElevenLabs həmçinin etik qaydaların pozulmasının qarşısını almaq üçün nəzarət sistemi tətbiq edib — bu sistem məşhurların ad və imiclərinin uyğun olmayan kontekstlərdə istifadəsinə mane olur.

12 November 2025 11:16
ElevenLabs has launched its new platform — the Iconic Voice Marketplace, an AI-powered voice marketplace. This platform allows brands to legally use the voices of celebrities created using AI in advertising and audio projects.
The principle of the system is simple: the owner of the voice or his heirs gives official permission, after which ElevenLabs converts the voice into a digital model and makes it available for commercial use. Users will be able to select the necessary voice and pay for its use.
Currently, there are 28 voices in the database. Among them are such names as Michael Caine, Liza Minnelli, Art Garfunkel, as well as historical figures — Mark Twain and Alan Turing.
Michael Caine said about the project that he sees this technology not as an alternative to actors, but as a tool that expands the capabilities of storytellers.
The company noted that all voices are used with the consent of the owners or their representatives. ElevenLabs has also implemented a monitoring system to prevent violations of ethical guidelines — this system prevents the use of celebrities' names and images in inappropriate contexts.