Elm və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə ölkəmizdə “Scopus AI” istifadəyə verilib
Elm və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə Azərbaycanda ilk dəfə süni intellekt əsaslı elmi məlumat axtarış sistemi – “Scopus AI” istifadəyə verilib.
“Scopus AI” akademik heyət, tədqiqatçı və tələbələrə istənilən mövzuda axtarış aparmağa, elmi fakt, məqalələrə əsaslanan xülasələr əldə etməyə imkan verir. Bu xidmət sayəsində istifadəçilər minlərlə məqalədə mövcud olan məlumatların ümumiləşdirilmiş təsvirini bir anda əldə edə və bir neçə saniyə içərisində oxuya biləcəklər.
Qeyd edək ki, “Elsevier” şirkəti tərəfindən yaradılmış sistem ölkəmizdə 100-dən çox elmi, eləcə də ali təhsil müəssisəsinin istifadəsinə verilib.

On the initiative of the Ministry of Science and Education, "Scopus AI" was launched in our country
At the initiative of the Ministry of Science and Education, the scientific information search system based on artificial intelligence - "Scopus AI" - was launched for the first time in Azerbaijan.
"Scopus AI" allows academic staff, researchers and students to search on any topic and obtain summaries based on scientific facts and articles. Thanks to this service, users will be able to get a summary of the information available in thousands of articles at once and read it in a few seconds.
It should be noted that the system created by "Elsevier" company has been put to use by more than 100 scientific and higher education institutions in our country.