Elviz İsmayılov ADNSU-nun elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru vəzifəsinə təyinedilib
Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevin müvafiq əmri ilə Elviz İsmayılov Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin(ADNSU) elm və innovasiya məsələləri üzrəprorektoru vəzifəsinə təyin olunub.
Elviz İsmayılov 1983-cü ildə Ermənistan SSR-in Kalinin rayonunun Qızıl Şəfəq kəndində anadan olub. Orta təhsilini Nəsimi rayonu 240 nömrəli tam orta məktəbdə başa vurub. Daha sonra Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının (ADNSU) “Tətbiqi riyaziyyat” ixtisasına qəbul olunub və 2004-cü ildə bakalavrpilləsini bitirib. Elə həmin il Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının “İnformatika” ixtisası üzrəmagistraturaya qəbul olunub və 2006-cı ildə magistrdərəcəsi alıb.
2006-cı ildən Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının “Tətbiqi riyaziyyat” kafedrasında“Sistemli analiz, informasiya emalı və idarəetmə” ixtisası üzrə aspiranturada təhsilini davam etdirib.
Əmək fəaliyyətinə akademik sahədə başlayan Elviz İsmayılov 2016-cı ildə Azərbaycan Dövlət Gömrük Akademiyasının “İqtisadiyyat və təbiət elmləri” kafedrasında baş müəllim vəzifəsində çalışıb. 2018-ci ildə ADNSU-nun “Ümumi və tətbiqi riyaziyyat” kafedrasında assistent vəzifəsinə təyin olunub. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 23 sentyabr 2022-ci il tarixli qərarı ilə texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmidərəcəsinə layiq görülüb.
2019–2024-cü illərdə ADNSU-nun Yüksək Performanslı Hesablama (HPC) mərkəzində elmimedia və dizayn işləri üzrə icraçı kimi fəaliyyət göstərib. 2024-cü ildən etibarən isə ADNSU-nun Rəqəmsal İnkişaf və İnnovasiyalar Mərkəzinin direktoru vəzifəsində çalışır.
2019–2025-ci illərdə ADNSU-nun Tələbə Elmi Cəmiyyətlər Şurasının sədri olub və bu müddət ərzindəuniversitet daxilində 6 respublika elmi konfransınıntəşkilinə rəhbərlik edib.
Elviz İsmayılov süni intellekt və yüksək performanslı hesablama (HPC) sahələrində 30-dan artıq elmi əsərin, o cümlədən 1 kitabın müəllifidir. Onun 10 məqaləsi Scopus elmmetrik bazasına daxiledilib. Bu istiqamətlər üzrə xarici ölkələrdə keçirilən beynəlxalq konfrans və simpoziumlarda məruzələrləçıxış edib. Ümumilikdə 50-dən çox yerli startap komandasına mentorluq edib, bir sıra hakatonların təşkilatçısı olub.
O, 2020-ci ildə ADNSU-nun “Azərbaycan DövlətNeft və Sənaye Universitetinin 100 illiyi (1920–2020)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalıı ilə, həmçinin Azərbaycan Respublikasının elm və təhsilnaziri tərəfindən Fəxri Fərmanla təltif olunub.

Elviz Ismayilov has been appointed as the Vice-Rector for Science and Innovation of ASOIU.
By the relevant order of the Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Emin Amrullayev, Elviz Ismayilov was appointed Vice-Rector for Science and Innovation of the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU).
Elviz Ismayilov was born in 1983 in the village of Gizil Shafag, Kalinin region, Armenian SSR. He completed his secondary education at secondary school No. 240 in Nasimi region. Later, he was admitted to the “Applied Mathematics” specialty of the Azerbaijan State Oil Academy (ASOIU) and graduated with a bachelor's degree in 2004. In the same year, he was admitted to the master's degree program in the “Informatics” specialty of the Azerbaijan State Oil Academy and received a master's degree in 2006.
Since 2006, he has continued his postgraduate studies in the “System Analysis, Information Processing and Management” specialty at the “Applied Mathematics” department of the Azerbaijan State Oil Academy.
Elviz Ismayilov, who started his career in academia, worked as a senior lecturer at the “Economics and Natural Sciences” department of the Azerbaijan State Customs Academy in 2016. In 2018, he was appointed as an assistant at the “General and Applied Mathematics” department of ASOIU. By the decision of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan dated September 23, 2022, he was awarded the degree of Doctor of Philosophy in Technology.
In 2019–2024, he worked as an executive for scientific media and design work at the High Performance Computing (HPC) center of ASOIU. Since 2024, he has been working as the director of the Digital Development and Innovation Center of ASOIU.
In 2019–2025, he was the chairman of the Council of Student Scientific Societies of ASOIU and during this period he led the organization of 6 republican scientific conferences within the university.
Elviz Ismayilov is the author of more than 30 scientific works, including 1 book, in the fields of artificial intelligence and high-performance computing (HPC). 10 of his articles are included in the Scopus scientific metric database. He has delivered reports at international conferences and symposiums held in these areas abroad. In total, he has mentored more than 50 local startup teams and organized a number of hackathons.
In 2020, he was awarded the Azerbaijan Republic Jubilee Medal “100th Anniversary of the Azerbaijan State Oil and Industry University (1920–2020)” by ASOIU, as well as an Honorary Decree by the Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.