Fal.ai 4 milyard dollar dəyərləndirmə ilə 250 milyon dollar investisiya aldı
Fal.ai tərtibatçılar üçün şəkil, video və audio modellər təqdim edən platformadır. Startap 2021-ci ildə keçmiş Coinbase mühəndisi Burkay Gür və Amazon-un sabiq tərtibatçısı Görkəm Yurtseven tərəfindən təsis edilib.
Mənbələrin bildirdiyinə görə, bu raund startapı 4 milyard dollardan çox dəyərləndirib. Ümumilikdə təxminən 250 milyon dollar investisiya cəlb olunub.
Yeni raundda əsas investorlar arasında Kleiner Perkins və Sequoia Capital kimi tanınmış vençur fondları yer alıb. Hər iki fond mövzu ilə bağlı şərh verməkdən imtina edib.
Bu investisiya, Fal.ai-nin cəmi üç ay əvvəl 1,5 milyard dollarlıq dəyərləndirmə ilə 125 milyon dollarlıq “C seriyası” raundunu elan etməsindən dərhal sonra baş tutub. Həmin vaxt startapın illik gəliri 95 milyon dolları keçmiş, platformadan 2 milyondan çox tərtibatçı istifadə edirdi. Bir il əvvəl bu göstəricilər cəmi 10 milyon dollar gəlir və 500 min istifadəçi idi.
PitchBook məlumatına görə, Fal.ai indiyədək ümumilikdə təxminən 200 milyon dollar investisiya cəlb edib. Startapın mövcud investorları arasında Bessemer Venture Partners, Kindred Ventures, Andreessen Horowitz, Notable Capital, First Round Capital, Unusual Ventures və Village Global kimi nüfuzlu fondlar yer alır.
Fal.ai multimodal süni intellekt modelləri — yəni eyni anda şəkil, səs və video ilə işləyə bilən sistemlər — üçün infrastruktur təmin edir. Bu istiqamət hazırda AI sənayesində ən çox tələbat görən sahələrdən biridir. Xüsusilə OpenAI-nin “Sora” video modelinin qısa müddətdə böyük populyarlıq qazanması, bu bazarın potensialını bir daha göstərir.
Startap hazırda tərtibatçılara 600-dən çox şəkil, video, audio və 3D modeli təqdim edir. Fal.ai-nin bulud infrastrukturu minlərlə Nvidia H100 və H200 GPU ilə təchiz olunub və yüksək sürətli emal üçün optimallaşdırılıb. Şirkət həmçinin modellərin fərdiləşdirilməsi üçün alətlər təklif edir və xidmətlərini API, serverless və korporativ həllər vasitəsilə təqdim edir.
Fal.ai-nin müştəriləri arasında Adobe, Canva, Perplexity və Shopify kimi beynəlxalq şirkətlər yer alır. Platforma əsasən reklam, e-ticarət və oyun kontenti yaradılması kimi sahələrdə istifadə olunur.
Startap 2021-ci ildə keçmiş Coinbase mühəndisi Burkay Gür və Amazon-un sabiq tərtibatçısı Görkəm Yurtseven tərəfindən təsis edilib. Onlar fərdiləşdirilmiş multimedia məzmununun yaradılmasında böyük potensial görərək bu istiqamətdə fəaliyyətə başlayıblar. Başlanğıcda Stable Diffusion modelinin sürət və miqyası üzərində çalışan komanda, sonradan bir çox digər süni intellekt modellərini də platformasına əlavə edib.

23 October 2025 11:23
Fal.ai is a platform that provides image, video and audio models for developers. The startup was founded in 2021 by former Coinbase engineer Burkay Gur and former Amazon developer Görkem Yurtseven.
According to sources, this round values ​​​​the startup at more than $ 4 billion. In total, about $ 250 million in investment has been raised.
Among the main investors in the new round are well-known venture funds such as Kleiner Perkins and Sequoia Capital. Both funds declined to comment on the subject.
This investment comes just three months after Fal.ai announced a $ 125 million “Series C” round at a valuation of $ 1.5 billion. At that time, the startup had annual revenue of more than $ 95 million and more than 2 million developers were using the platform. A year ago, these figures were only $10 million in revenue and 500,000 users.
According to PitchBook, Fal.ai has so far attracted a total of about $200 million in investments. The startup’s current investors include such reputable funds as Bessemer Venture Partners, Kindred Ventures, Andreessen Horowitz, Notable Capital, First Round Capital, Unusual Ventures, and Village Global.
Fal.ai provides infrastructure for multimodal AI models — that is, systems that can work with images, audio, and video at the same time. This direction is currently one of the most in-demand areas in the AI ​​industry. In particular, the rapid popularity of OpenAI’s “Sora” video model once again demonstrates the potential of this market.
The startup currently offers developers more than 600 image, video, audio, and 3D models. Fal.ai’s cloud infrastructure is equipped with thousands of Nvidia H100 and H200 GPUs and is optimized for high-speed processing. The company also offers tools for model customization and delivers its services through API, serverless, and enterprise solutions.
Fal.ai’s clients include international companies such as Adobe, Canva, Perplexity, and Shopify. The platform is mainly used in areas such as advertising, e-commerce, and game content creation.
The startup was founded in 2021 by former Coinbase engineer Burkay Gur and former Amazon developer Görkem Yurtseven. They saw great potential in the creation of personalized multimedia content and started working in this direction. Initially working on the speed and scale of the Stable Diffusion model, the team later added many other AI models to its platform.