Fərid Osmanov: Gəncə şəhərində İnnovasiya Mərkəzinin açılması planlaşdırılır
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Osmanov “Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” beynəlxalq akselerasiya proqramının açılış mərasimində açıqlama verib. O, Gəncə şəhərində yeni İnnovasiya Mərkəzinin bu ilin sonunadək fəaliyyətə başlayacağını diqqətə çatdırıb.
Bundan əlavə, yaxın zamanda Naxçıvan Dövlət Universitetində müvafiq klasterin yaradılması planlaşdırılır. Osmanov vurğulayıb ki, məqsəd yalnız paytaxt Bakıda deyil, regionlarda da startap ekosisteminin inkişafını təmin etmək, bu sahəyə həm maddi, həm də mənəvi dəstək göstərməkdir. Akselerasiya proqramları da bu prosesin vacib tərkib hissəsidir.
Startap ekosisteminin inkişafında beş əsas istiqamətin böyük önəm kəsb etdiyini bildirən Osmanov, bunların agentliyin strateji prioritetləri olduğunu qeyd edib. Onlardan biri maliyyə resurslarına çıxışın genişləndirilməsidir. Qeyd olunub ki, dövlət və agentlik dəstəyi ilə “Caucasus Ventures” adlı vençur fondu yaradılıb və əlavə olaraq üç maliyyə institutunun formalaşdırılması istiqamətində işlər davam etdirilir. Artıq “İnmerge” fondu qurularaq yaxın vaxtlarda fəaliyyətə başlayacaq.
Fərid Osmanov çıxışının sonunda açılışı keçirilən akselerasiya proqramlarından böyük ümidlər bəslədiklərini söyləyib və Agentlik olaraq layihənin hər mərhələsində dəstək verməyə hazır olduqlarını vurğulayıb.

Farid Osmanov: The opening of an Innovation Center is planned in the city of Ganja
Farid Osmanov, Chairman of the Board of the Innovation and Digital Development Agency under the Ministry of Digital Development and Transport, spoke at the opening ceremony of the international acceleration program "Green and Digital Silk Road." He announced that a new Innovation Center in the city of Ganja is planned to become operational by the end of this year.
Additionally, plans are underway to establish a relevant cluster at Nakhchivan State University in the near future. Osmanov emphasized that the goal is not only to develop the startup ecosystem in the capital city of Baku but also to support its growth in the regions through both financial and moral assistance. Acceleration programs are an essential part of this process.
Osmanov noted that five key areas play a significant role in the development of the startup ecosystem and represent the agency’s strategic priorities. One of these is expanding access to financial resources. It was highlighted that, with the support of the state and the agency, the “Caucasus Ventures” venture fund has been established, and efforts are ongoing to form three additional financial institutions. The “Inmerge” fund has already been created and is expected to begin operations soon.
Concluding his speech, Farid Osmanov expressed high expectations for the acceleration programs being launched and stressed that the Agency is ready to provide support at every stage of the projects.