10 Fevral 2026 11:16
Ferrari tam elektriklə işləyən ilk avtomobili Luce modelinin rəsmi adını və interyer dizaynını açıqlayıb. Model üzərində işlər Apple-ın sabiq baş dizayneri Coni Ayvın rəhbərlik etdiyi LoveFrom dizayn studiyası ilə birgə həyata keçirilib. Avtomobilin salonunun təqdimatı layihənin ikinci mərhələsi hesab olunur, eksteryer dizaynı isə 2026-cı ilin may ayında nümayiş etdiriləcək.
Luce modelinin interyeri “insan mərkəzli” yanaşma əsasında hazırlanıb. Ferrari sensor panellərin üstünlük təşkil etməsindən imtina edərək, sürücünün diqqət yükünü azaltmaq məqsədilə fiziki və mexaniki idarəetmə elementlərinə üstünlük verib.
Avtomobilin əsas göstərici paneli 12,86 düymlük OLED ekrandan ibarətdir və klassik Ferrari modellərində istifadə olunan Veglia və Jaeger cihazlarından ilhamlanıb. Sürətölçən anodlaşdırılmış alüminiumdan hazırlanmış fiziki elementdir və LED işıqlandırma ilə təchiz olunub. 10,12 düymlük mərkəzi ekran isə sürücü və ya sərnişin istiqamətinə çevrilə bilir.
Luce modelinin salonunda plastik materiallardan tamamilə imtina edilib. Əsas material kimi 100 faiz təkrar emal olunmuş alüminiumdan istifadə olunub. Texniki baxımdan avtomobilin güc qurğusunun 1000 at gücündən artıq olacağı bildirilir. Ferrari nümayəndələri layihənin əsas məqsədinin uzunömürlü və texnoloji baxımdan tez köhnəlməyən dizayn yaratmaq olduğunu vurğulayırlar.

Ferrari has revealed the official name and interior design of its first all-electric car, the Luce. The work on the model was carried out in collaboration with the LoveFrom design studio, led by former Apple chief designer Jony Ive. The presentation of the car’s interior is considered the second phase of the project, while the exterior design will be shown in May 2026.
The interior of the Luce model is designed based on a “human-centric” approach. Ferrari abandoned the dominance of touch panels in favor of physical and mechanical controls in order to reduce the driver’s attention load.
The car’s main instrument cluster consists of a 12.86-inch OLED screen and is inspired by the Veglia and Jaeger devices used in classic Ferrari models. The speedometer is a physical element made of anodized aluminum and is equipped with LED lighting. The 10.12-inch central screen can be turned to face the driver or passenger.
The Luce model’s interior has completely abandoned plastic materials. 100 percent recycled aluminum was used as the main material. Technically, the car's powertrain is said to be over 1,000 horsepower. Ferrari representatives emphasize that the main goal of the project is to create a design that is durable and technologically resistant to wear and tear.