Fransa 15 yaşdan kiçik uşaqlar üçün sosial şəbəkələri qadağan etdi
Fransa parlamenti 15 yaşdan kiçik uşaqların sosial şəbəkələrdən istifadəsini qadağan edən qanunu qəbul edib. Bununla da Fransa bu yaş qrupu üçün sosial şəbəkələrə tam qadağa tətbiq edən Avropa İttifaqının ilk ölkəsi olub.
21 iyul tarixində həm Senat, həm də Milli Assambleya tərəfindən təsdiqlənən qanun Prezident Emmanuel Makronun ikinci prezidentlik dövrünün əsas təşəbbüslərindən biri hesab olunur. Makron qərarı uşaqların və yeniyetmələrin müdafiəsi istiqamətində "böyük addım" kimi qiymətləndirib.
Yeni qanun yalnız sosial şəbəkələri əhatə etmir. Eyni zamanda, Fransada liseylərdə (yuxarı siniflərdə) mobil telefonlardan istifadə də qadağan edilir. Əvvəllər bu məhdudiyyət yalnız ibtidai və orta məktəblərə şamil olunurdu.
Qanun dərhal qüvvəyə minməyəcək. Sosial media platformaları əvvəlcə istifadəçilərin yaşını etibarlı şəkildə yoxlamaq üçün texniki sistemlər tətbiq etməlidirlər. Şirkətlər bu məqsədlə istifadə ediləcək texnologiyanı özləri seçə biləcəklər. Variantlardan biri Avropa Komissiyasının təqdim etdiyi yaş təsdiqləmə tətbiqidir.
Qeyd edək ki, Fransa 2023-cü ildə də 15 yaşdan kiçik istifadəçilərin sosial şəbəkələrdə qeydiyyatı üçün valideyn razılığını məcburi edən qanun qəbul etmişdi. Lakin texniki problemlər səbəbindən həmin qanun effektiv tətbiq olunmamışdı.
Yeni qanun cəmiyyətdə müxtəlif reaksiyalar doğurub. Valideynlər və uşaqların internet təhlükəsizliyi ilə məşğul olan təşkilatlar bu addımı dəstəkləyərək sosial şəbəkələrin uşaqların psixologiyasına və təhlükəsizliyinə təsirini əsas gətirirlər. Digər tərəfdən, bəzi siyasətçilər qanunun konstitusiyaya uyğunluğu, anonimlik hüququ və icra mexanizmləri ilə bağlı narahatlıqlarını ifadə ediblər.

The French parliament has passed a law banning children under 15 from using social media, making France the first European Union country to impose a complete ban on social media for this age group.
The law, approved by both the Senate and the National Assembly on July 21, is one of the key initiatives of President Emmanuel Macron's second term. Macron described the decision as a "major step" in protecting children and adolescents.
The new law does not just cover social media. It also bans the use of mobile phones in French high schools (upper grades). Previously, this restriction only applied to primary and secondary schools.
The law will not come into force immediately. Social media platforms must first implement technical systems to reliably verify the age of users. Companies will be able to choose the technology to use for this purpose. One option is an age verification application presented by the European Commission.
It should be noted that France also passed a law in 2023 that made parental consent mandatory for users under the age of 15 to register on social networks. However, due to technical problems, this law was not effectively implemented.
The new law has caused mixed reactions in society. Parents and organizations dealing with children's online safety support this step, citing the impact of social networks on children's psychology and safety. On the other hand, some politicians have expressed concerns about the constitutionality of the law, the right to anonymity and the enforcement mechanisms.