Fransa süni intellekti rəqiblərini geridə qoyur
Fransız süni intellekt şirkəti Mistral AI tərəfindən hazırlanan yeni söhbət asistenti Le Chat mobil versiyasının istifadəyə verilməsindən cəmi iki həftə sonra 1 milyon yüklənməni keçdi. Xüsusilə Fransada böyük maraq qazanan Le Chat, Avropada App Store-un pulsuz tətbiqlər kateqoriyasında birinci yerə yüksəldi.
Le Chat-ın sürətlə populyarlaşmasının əsas səbəblərindən biri Fransa Prezidenti Emmanuel Makron oldu. O, Parisdə keçirilən AI Action Summit öncəsi televiziya müsahibəsində Fransa vətəndaşlarına OpenAI-ın ChatGPT-si kimi xarici tətbiqlər əvəzinə yerli Mistral AI-ın Le Chat platformasını yükləməyi tövsiyə etdi. Bəzi insanlar üçün Makronun bu çağırışı gülməli görünsə də, nəticədə Le Chat-ın yüklənmə sayına müsbət təsir göstərdi.
Le Chat istifadəçilərə təbiətə yaxın üslubda söhbət, real vaxtda internet axtarışı, sənədlərin detallı analizi və süni intellektlə şəkil yaratma kimi imkanlar təqdim edir. Mistral AI-ın verdiyi məlumata görə, Le Chat saniyədə 1.000 kəlmə cavab verə bilir və mövcud ChatGPT modellərindən daha sürətlidir. Tətbiq App Store və Google Play üzərindən pulsuz yüklənə bilər, lakin sərhədsiz istifadə və xüsusi dil modelinə giriş üçün aylıq 14,99-24,99 dollar arasında dəyişən ödənişli planlar da mövcuddur.
Söhbət botları arasında bu cür sürətli uğur qazanan son tətbiqlərdən biri DeepSeek R1 olmuşdu. Çin şirkətinə məxsus bu süni intellekt modeli Silikon Vadisində məşhurluq qazandıqdan sonra qlobal səviyyədə populyarlıq əldə etdi.

French AI Surpasses Its Competitors
The new chat assistant Le Chat, developed by the French AI company Mistral AI, surpassed 1 million downloads just two weeks after its mobile version was launched. Particularly popular in France, Le Chat has risen to the top of the free apps category on the European App Store.
One of the key factors behind Le Chat’s rapid success was French President Emmanuel Macron. Ahead of the AI Action Summit in Paris, Macron encouraged French citizens to download Le Chat instead of foreign applications like OpenAI’s ChatGPT during a television interview. While some found Macron’s statement amusing, it ultimately boosted the app’s download numbers.
Le Chat offers users natural language conversations, real-time internet searches, in-depth document analysis, and AI-generated image creation. According to Mistral AI, it can respond at a speed of 1,000 words per second, making it faster than existing ChatGPT models. The app is available for free on App Store and Google Play, but premium plans with unlimited access and exclusive language models range from $14.99 to $24.99 per month.